Infostart.hu
eur:
382.36
usd:
325.85
bux:
124747.86
2026. január 23. péntek Rajmund, Zelma

Csehország Európa legateistább állama

Ateistának vallja magát Csehország lakosságának mintegy 73 százaléka, és csak 26 százalék állítja magáról, hogy vallásos. Szlovákiában a helyzet fordított - derült ki abból a Csehországban és Szlovákiában készített nagyszabású felmérésből, amelynek eredményét kedden hozták nyilvánosságra Prágában.

A prágai Median közvélemény-kutató intézet felmérése szerint Szlovákiában a megkérdezettek 70 százaléka minősítette magát vallásosnak, és csak 28 százaléka ateistának.

Míg Csehországban a megkérdezettek alig egynegyede jelentette ki, hogy számára fontos a vallás, addig Szlovákiában az emberek több mint kétharmada nyilatkozott így.

A cseh statisztikai hivatal elemzése szerint Csehország Európa legateistább állama, amelyben fél évszázad alatt 8,3 millióról (1950) alig hárommillióra csökkent a magukat vallásosnak tartó emberek száma.

A legutóbbi, 2001-ben megtartott népszámlálás eredménye szerint a vallásos emberek döntő többsége - 2,7 millió - a katolikus felekezethez tartozik. Ez az összlakosság mintegy 25 százaléka.

Evangélikusnak 117 ezer, huszitának 100 ezer, pravoszlávnak 23 ezer ember vallotta magát. Jehova Tanúinak 23 ezer híve van.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Equilor: három kamatvágás lehet idén, egy még a választások előtt

Equilor: három kamatvágás lehet idén, egy még a választások előtt

2026-ra 3,5 százalékos éves átlagos infláció mellett 2 százalékos gazdasági növekedést várnak az Equilor elemzői. Az elemzők erre az évre három kamatvágást várnak a Magyar Nemzeti Bank részéről, az elsőt márciusra – mondta az InfoRádióban az Equilor vezető elemzője, Aradványi Péter.
inforadio
ARÉNA
2026.01.23. péntek, 18:00
Kovács Erik
a Mathias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézet vezető kutatója
Hirtelen megfordult Trump véleménye Zelenszkijről, Oroszország elmondta, meddig folytatódnak a harcok  – Ukrajnai háborús híreink pénteken

Hirtelen megfordult Trump véleménye Zelenszkijről, Oroszország elmondta, meddig folytatódnak a harcok – Ukrajnai háborús híreink pénteken

Ukrajna szívesen segít a NATO-nak kilőni az orosz hajókat Grönland körül – mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ma a davosi fórumon. Az Egyesült Államok, Oroszország és Ukrajna megtartja az első háromoldalú tárgyalást a háború lezárásáról a következő napokban – jelentette be Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Davosban. Kijev és Washington az energiaellátó rendszerre vonatkozó fegyverszünetet készül felajánlani Oroszországnak az Egyesült Arab Emírségekben tartandó béketárgyaláson - írta a RBK. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×