eur:
402.94
usd:
348.84
bux:
95317.22
2025. június 15. vasárnap Jolán, Vid
Nyitókép: Getty Images

Washington: véget érhet a vámháború Pekinggel

Howard Lutnick amerikai kereskedelmi miniszter szerint a kínai kormány képviselőivel tartott kétnapos londoni tárgyalássorozaton sikerült kialakítani egy olyan keretrendszert, amely jóváhagyása esetén elvezethet a világ két legnagyobb gazdasága közötti kereskedelmi viszály fő elemeinek rendezéséhez.

A kétoldalú tárgyalások hétfőn kezdődtek a legjelentősebb nagy-britanniai diplomáciai események helyszínéül szolgáló londoni Lancaster House-ban. Amerikai részről Scott Bessent pénzügyminiszter, Howard Lutnick kereskedelmi miniszter és Jamieson Greer, az Egyesült Államok kereskedelmi képviselője vett részt a találkozón.

Lutnick szerda hajnalban, a tárgyalássorozat második napjának végén, a kereskedelmi konfliktus megoldási módozatairól Genfben tartott múlt havi tárgyalások eredményére utalva elmondta: sikerült olyan keretrendszer létrehozásáról megállapodásra jutni a kínai küldöttéggel, amely elvezethet a genfi tárgyalásokon, illetve

Donald Trump amerikai és Hszi Csin-ping kínai elnök múlt heti telefonbeszélgetésén elért konszenzus végrehajtásához.

Peking és Washington május közepén Genfben megállapodott a kínai importra kivetett 145 százalékos amerikai, illetve az amerikai importra kiszabott 125 százalékos kínai vámtarifák 90 napos felfüggesztéséről és a tárgyalások folytatásáról.

A két fél azóta többször is a genfi megállapodás feltételeinek megsértésével vádolta egymást, de Howard Lutnick szerdai nyilatkozata szerint a londoni tárgyalássorozaton sikerült - egyelőre elvi - egyezségre jutni. Lutnick sok érdemi részletet nem fedett fel a londoni tárgyalások pontos eredményeiről, de annyit elmondott, hogy a kidolgozott keretrendszer alkalmasnak bizonyulhat egyebek mellett a ritkaföldfém-termékek kereskedelmét akadályozó korlátozások feloldására.

Az amerikai kereskedelmi miniszter közölte, hogy a megállapodást az amerikai küldöttség Trump elé terjeszti elbírálásra. A kínai delegáció is jelezte, hogy az amerikaiakkal elért elvi egyezséget ismerteti elbírálás céljából Hszi Csin-ping elnökkel.

Címlapról ajánljuk
Izraelben tízen meghaltak, kétszázan megsebesültek az éjjeli iráni rakétatámadások után

Izraelben tízen meghaltak, kétszázan megsebesültek az éjjeli iráni rakétatámadások után

Tízen meghaltak, kétszázan megsebesültek, és mintegy húsz embert keresnek a romok között az éjjeli iráni rakétatámadások után Izraelben - jelentette a helyi mentőszolgálat vasárnap reggel.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.16. hétfő, 18:00
Ugrósdy Márton
a Miniszterelnöki Kabinetiroda helyettes államtitkára
Megdöbbentő igazság derült ki az inflációról: nem az árrés okozta a nagy drágulást

Megdöbbentő igazság derült ki az inflációról: nem az árrés okozta a nagy drágulást

Az Európai Bizottság friss elemzése szerint a Covid-19 járvány és az orosz–ukrán háború által kiváltott válsághelyzetek idején a vállalati nyereségek átmenetileg jelentősen hozzájárultak az inflációhoz, különösen 2021-ben. Ugyanakkor a kutatás megállapította, hogy a nyereségnövekedés mögött nem árrés-emelések vagy piaci visszaélések, hanem termelékenységjavulás, beruházások és innováció álltak. Az infláció fő mozgatórugói továbbra is globális tényezők, mint az energiaválság és az ellátási láncok akadozása voltak. A „greedflation” fogalma így árnyaltabb megítélést igényel: a vállalatok nem torzították szándékosan a piacot, hanem válságreakcióként alkalmazkodtak a körülményekhez. A tanulmány készítői szerint a gazdaságpolitikai fókusznak nem profitellenes retorikára, hanem versenypolitikára, beruházásösztönzésre és hatékonyságjavításra kell épülnie.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×