Infostart.hu
eur:
386.09
usd:
331.54
bux:
118863.12
2026. január 14. szerda Bódog
Toronto, Canada - January 20, 2024:  Temu, PayPal and various other apps on an Apple iPhone.
Nyitókép: Kenneth Cheung/Getty Images

Adóval drágítaná a Temut és társait az EU

2 eurós kezelési díjat vetne ki a 150 euró alatti, közvetlenül a fogyasztóknak érkező csomagokra az Európai Bizottság. Az online rendelési piacon jelenleg több, elsősorban kínai cégtől ingyenes szállítási díjjal lehet rendelni Európába.

Az Európai Bizottság szerint az intézkedés célja, hogy kompenzálja a nemzeti vámhatóságok megnövekedett munkaterhét, és igazságosabb versenyfeltételeket teremtsen az uniós gyártók számára. Maros Sefcsovics, az EU kereskedelmi biztosa kedden ismertette a Politico által megszerzett javaslatot az Európai Parlament belső piaci bizottsága előtt.

Az Index cikke szerint a csomagokra kivetett díj kétféle lenne: a közvetlenül a fogyasztóknak érkező csomagok után 2 eurót, míg a raktárba irányított küldemények után 0,50 eurót kellene fizetni.

„Ez csupán a vámhatóságok által végzett munka költségeinek kompenzálását szolgálja” – hangsúlyozta Sefcsovics. Az uniós diplomaták és törvényhozók egyetértenek abban, hogy a jelenlegi helyzet tarthatatlan. Egyre több fogyasztó rendel közvetlenül a gyártótól, így gyakorlatilag saját importőrré válik – ami ellehetetleníti a termékek biztonsági ellenőrzését.

2024-ben az Európai Unió 4,6 milliárd darab, 150 euró alatti értékű csomagot importált, és a szám évről évre nő.

A gyakorlat nemcsak a vámellenőrzési rendszereket terheli túl, hanem a környezetet is, hiszen az olcsó termékek gyakran gyenge minőségűek, rövid életűek, így jelentős hulladékot termelnek. A kezelési díj bevezetése csak egy része annak az átfogó reformnak, amelynek célja egy egységes uniós vámhatóság és egy közös informatikai rendszer létrehozása. A reformot eredetileg 2028-ra tervezték, de az Európai Bizottság már a jövő évtől elindítaná.

Az amerikai vámszabályozások miatt a Temu már bejelentette, hogy teljesen átalakítja az üzleti modelljét, most kérdés, hogy mit lépnek az Európából érkező pluszdíjra.

Címlapról ajánljuk
Andrej Babiš részleteket árult el a lőszer-kezdeményezésről, Petr Fiala őrjöng

Andrej Babiš részleteket árult el a lőszer-kezdeményezésről, Petr Fiala őrjöng

Éles politikai vita bontakozott ki Csehországban az Ukrajnának szánt lőszerszállítások miatt. A jelenlegi miniszterelnök, Andrej Babiš azt állítja: a korábbi kormány több száz milliárd koronányi fegyverüzletet bonyolított le úgy, hogy erről sem a parlament, sem a közvélemény nem kapott világos tájékoztatást. Petr Fiala volt kormányfő viszont azzal vádolja Babišt, hogy felelőtlen nyilatkozataival emberek és cégek biztonságát veszélyezteti.

Elemzők a kampányról és a siker útjáról: nagy a különbség a pártok stratégiája, de akár a támogatottsága között is

A kampány intenzív lesz, a választási részvételi hajlandóság pedig kulcsfontosságú – mondták az InfoRádió Aréna című műsorának vendégei. Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója és Závecz Tibor, a ZRI Závecz Research vezetője ismertette a legfrissebb pártszimpátia-kutatásokat, arról is szó volt, milyen témák befolyásolhatják leginkább az április 12-i országgyűlési választás eredményét. Értékelték a pártok online és offline jelenlétét is.
inforadio
ARÉNA
2026.01.14. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×