eur:
411.13
usd:
390.63
bux:
79032.8
2024. november 21. csütörtök Olivér
Inflation, global economic recession, business or investment mistakes, tax or debt problems, bankruptcy or economic crisis, the money in the hands of the businessman the earth gradually fly apart and disappear
Nyitókép: z_wei/Getty Images

Erős hatása van a konfliktusoknak a külföldi tőkeáramlásra

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány egy friss kutatásában azt vizsgálta meg, hogyan hatnak a nemzetközi konfliktusok a gazdaságra, különös tekintettel a külföldi működőtőke-beruházás áramlására.

Általánosan két ország viszonylatában meghatározóak a bilaterális szerződések, egyeztetések, találkozók, és fontos, hogy milyen kereskedelmet folytatnak egymással, kialakultak-e a két állam között külföldi tőkeáramlás kapcsolatai. Minél több az összefonódás, annál kisebb az esély egy későbbi fegyveres konfliktus kialakulására – derül ki az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány friss kutatásából.

Szigethy-Ambrus Nikoletta elemző úgy fogalmazott, a gazdaságilag egymástól erősen függő államok nem is kezdenek egymással háborúba, ezt a gondolatot már jóval korábban, már a 17. századi gondolkodók is felismerték, de Ukrajna esetében ez másképp történt.

Ukrajnába 2014-ig erős volt a tőkeáramlás, csak a 2008-as gazdasági világválság idején volt tapasztalható visszaesés, de az sem volt látványos. A Krím 2014-es annektálását követően erősen visszaesett a tőkeáramlás, ami 2016-17 körül kezdett el ismét talpra állni – fejtette ki az elemző, aki szerint Kijevnek sikerült vonzó helyszínt teremtenie a befektetőknek.

Oroszország esetében viszont jóval ingadozóbb volt a tőkeáramlás mértéke, ami nagymértékben függött a nemzetközi szankciók elfogadásától. 2022-ben százalékos arányban sokkal erőteljesebben esett vissza, mint ahogy az Ukrajna esetében volt megfigyelhető – tette hozzá..

"A nemzetközi befektetőknek a kedvét elvették ezek a szankciók attól, hogy Oroszországban tőkét fektessenek be, elsősorban a politikai helyzet, másrészt a geopolitikai kihívások miatt. A szankcionálás emellett megváltoztatta a külföldi tőkeáramlás irányait, amíg korábban esetleg nyugat-európai országok fektettek be nagymértékben, most inkább az ázsiai országok kerültek előtérb" – mondta Szigethy-Ambrus Nikoletta.

A kutató kiemelte azt is, hogy összességében is visszaesés mutatkozik a külföldi befektetések terén az elmúlt két-három évben, minimális növekedést csak Svédországban, Olaszország és Spanyolország esetében találtak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Hová merült a GUGI, az orosz mélytengeri különleges egység?

Hová merült a GUGI, az orosz mélytengeri különleges egység?

Nyugati illetékesek már a mostani, állítólagos tengeri szabotázs előtt emlegették az orosz flotta különleges egységét, a GUGI-t. Források szerint ez egy olyan elit egység, amely titkos és különösen összetett feladatokra képes a tenger mélyén.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24 csoport alapító tulajdonosa
Átvitte mestertervét von der Leyen – politikai fondorlatok után jön a hatalomátvétel

Átvitte mestertervét von der Leyen – politikai fondorlatok után jön a hatalomátvétel

Hosszas tárgyalások és politikai csatározások után december 1-jén hivatalba léphet a második Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottság. Az Európai Parlament frakciói végül szerdán jutottak megállapodásra a biztosok kinevezéséről, lehetővé téve a testület eredeti menetrend szerinti munkakezdését. A döntés előfeltétele volt hat alelnök és több vitatott jelölt jóváhagyása, amelyek kapcsán hetekig tartottak az egyeztetések. Az egyik központi figura Várhelyi Olivér magyar biztosjelölt volt, akitől több területet elvontak, hogy a képviselők megszavazzák és így jöhessen a brüsszeli hatalomátvétel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×