Ezúttal ez történt, és mint Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője az InfoRádióban a keddi döntés előtt elmondta, az elemzői felmérések nagyon határon billegő eredményt hoztak ki és így nem volt szignifikánsan eldönthető, hogy a 75 bázispontos vagy a 100 bázispontos csökkentés a valószínűbb.
- A 75 százalékpontos csökkentés mellett szólt érvéként, hogy az év közepére azzal is 6-7 százalékra lehet mérsékelni az irányadó rátát, és a kiszámíthatóság jót tenne a forint stabilitásának.
- A 100 bázispontos kamatvágás mellett viszont az szól, hogy az infláció a vártnál jóval ütemesebben csökken, ezt nem követhette a kamatcsökkentések üteme, most viszont viszonylag biztonságosan megtehetné. Az alacsonyabb kamat jót tenne a hitelezésnek is, ami kihathat a gazdaság egészére.
Mindezek után a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa
100 bázisponttal 9 százalékra csökkentette az alapkamatot keddi kamatdöntő ülésén, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben csökkentette.
Az idei első, januári kamatdöntő ülésen a tanács 75 bázisponttal 10,00 százalékra csökkentette az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben csökkentette.
A bejelentést követően gyengült a forint a bankközi piacon kedden. A 100 bázispontos kamatcsökkentés bejelentése után negyedórával a forint 0,3 százalékkal állt gyengébben a főbb devizákkal szemben.