Infostart.hu
eur:
386.47
usd:
330.03
bux:
110405.74
2025. december 21. vasárnap Tamás
architectural restoration and insulation of an old wall in a loft and selection of the color swatch - 3d renderingNote: the room does not exist in reality, Property model is not necessary
Nyitókép: archideaphoto/Getty Images

Elemző: a budapesti ingatlanpiacot mozdította meg a csok plusz bejelentése

Októberben országszerte éves szinten éves szinten 17 százalékkal nőtt a lakáspiaci kereslet. A fővárosban 22 százalékkal több érdeklődés érkezett az eladó lakóingatlanokra. Mindez már a csok plusz bejelentésének a hatása – vélekedett az InfoRádióban Balogh László, az ingatlan.com vezető elemzője. A számok azt mutatják, az ingatlanpiacnak szüksége is volt erre a lökésre.

Az ingatlan.com minden hónapban vizsgálja, hogy a kereslet-kínálat hogyan alakul, az októberi adatban pedig új lendület látszik. Mint Balogh László, a portál vezető elemzője az InfoRádióban rámutatott, az október 25-i csok plusz-bejelentés hónapjában 17 százalékkal nőtt a lakáspiaci kereslet, és a fővárosban 22 százalékos volt a bővülés.

"A napi érdeklődések száma 20 százalékkal alacsonyabb volt a bejelentés előtti napokban, mint utána, pedig ez egy nyugisabb időszak az ingatlanpiacon a pihenőnapok figyelembe vételével" – tette hozzá.

Szintén érdekes, hogy az eladásra meghirdetett lakások és házak száma éves összevetésben 12 százalékkal csökkent, itt pedig nem volt eltérés október első 25 napja és a hónap utolsó hete között, tehát az látszik, hogy inkább a fővárosi keresletet mozdította meg a csok plusz bejelentése. Ennek ellenére az elemző szerint még mindig alacsony fordulatszámon pörög a hazai ingatlanpiac, "a történelmi mélypontokat idézi", mert ha a jelenlegi forgalmat az egész évre kivetítjük, nem lesz több 100-110 ezer tranzakciónál. "Ugyanezt a forgalmat a Covid-válság első időszakában, illetve a 2008-as pénzügyi válság elején tapasztaltuk az ingatlanpiacon" – közölte Balogh László.

Ebben változást hozhat a lakáspiaci rendszer átalakítása, de az élénkülésnek egy másik összetevő is jól jöhet: folyamatosan araszolnak lejjebb a banki hitelkamatok, az inflációra is csökkenő tendenciát mutatnak az előrejelzések.

"Plusz lehetnek olyan befektetők, akik a támogatásokon kívül is piacra lépnek, hogy több beszállót fogjanak ki a lakáspiacon. Az is erősíthet, hogy rengeteg befektetés csoportosult át a lakáspiacról az állampapírpiac irányába, 1200 milliárd forintos összegről beszélünk, de ahogy csökkennek a hozamok, az irdatlan pénzmennyiség visszakerül az ingatlanpiacra, de persze nem ma és nem holnap, sokkal inkább a következő hónapok vagy félévek története lehet" – részletezte az elemző.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.22. hétfő, 18:00
Vecsei Miklós
felzárkóztatásért felelős miniszterelnöki biztos, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke
Floridában folynak a tárgyalások az oroszokkal – Háborús híreink vasárnap

Floridában folynak a tárgyalások az oroszokkal – Háborús híreink vasárnap

Kétnapos tárgyalássorozat kezdődött szombaton a floridai Miami városában az Egyesült Államok és Oroszország között. Kirill Dmitrijev, Vlagyimir Putyin orosz elnök különmegbízottja konstruktívnak nevezte az eddigi megbeszéléseket, amelyek vasárnap is folytatódnak. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elmondta, Washington új, háromoldalú tárgyalási formulát javasolt az ukrán és orosz tárgyalópartnereknek Miamiban, amelyben az európai országok is részt vehetnének. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború és a békeerőfeszítések eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×