eur:
411.12
usd:
392.19
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pixabay

Januártól fontos változás jön a lakások adásvételénél

Mindenkit érint, aki ingatlant vesz vagy elad.

Novemberben lépnek hatályba azok az új épületenergetikai szabályok, melyek értelmében 2024 januárjától az ingatlanok eladásához, bérbeadásához és az új épületek építéséhez is szükséges lesz az új típusú tanúsítványokra. A Pénzcentrum összeszedte a legfontosabb változásokat az energiahatékonysági tanúsítványrendszerrel kapcsolatban.

Kötelező marad az energiatanúsítvány, de változik a kezelése

Az adásvételnél és a bérbeadásnál is kötelező marad az energetikai tanúsítvány átadása, de az új szabályozás szerint nem kell a szerződésbe beleírni az okirat HET-számát, azaz az energetikai tanúsítvány jobb felső sarkában található egyedi azonosítószámát. A szerződéskötés napjáig, legkésőbb a birtokbaadás napjáig be kell mutatni az okiratot.

A hirdetésekben is fel kell tüntetni az energetikai besorolást

Bár eddig csak akkor kellett a hirdetésekben feltüntetni az energetikai besorolást, ha volt az ingatlanról tanúsítvány, de november 1-jétől kötelező lesz már a hirdetésben is feltüntetni.

Megváltoznak az energiaosztályok

Az eddigi AA++-tól JJ-ig terjedő skála átalakul A+++-tól I-ig terjedőre. Emellett két energetikai besorolása lesz az ingatlanoknak. Az egyik az eddig használt energetikai jellemzőre vonatkozik, míg a másik a lakóegység szén-dioxid-kibocsátása alapján kategorizálja be.

Csökken az érvényességi időtartam

Eddig a kiállítás időpontjától 10 éven keresztül voltak érvényesek ezek a tanúsítványok, novembertől ez az idő 5 évre fog csökkenni. A 2023. november 1. előtti tanúsítványok 60 napig lesznek felhasználhatók, ezután minden a fenti dátum előtt kiállított tanúsítvány érvényét fogja veszteni.

Közérthetőbbé válik a tanúsítványok tartalma

A változások szerint külön be kell majd kategorizálni a határoló szerkezetet (a külső falakat, nyílászárókat, tetőket etc.), illetve a gépészeti rendszerek (fűtés, használati melegvízrendszer, légtechnika stb.) energetikai minőségét egy 5 szintű (rossz-gyenge-közepes-jó-kiváló) skálán, valamint sokkal részletesebb energetikai fejlesztési javaslatokat kell majd az ingatlanról megadni, amelyekkel el tudja érni az ingatlan a két legfelső („jó”, és „kiváló”) szintet.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet az a Gazprom szállít, akinek a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli a pénzügyeit. Magyarország külügyminisztériuma már vizsgálja az orosz bankkal szembeni amerikai szankciók esetleges hatását, az amerikai pénzügyminisztérium azonban figyelmeztetett: aki a szankcionált bankokkal levelező kapcsolatot tart fenn, az "jelentős szankciós kockázattal" szembesülhet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×