eur:
411.22
usd:
392.73
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
flag hungary
Nyitókép: alexbaumann/Getty Images

Költségvetési Tanács: nem biztos, hogy jól számol a kormány

A GDP emelkedése várhatóan nem fogja elérni azt a 1,5 százalékos szintet, amit a kormány költségvetési törvény módosításának elfogadásakor prognosztizált.

A Költségvetési Tanács hangsúlyozta: a megemelt hiánycél dacára szükség van az állami költekezés szorosabb ellenőrzésére. Ezért a költségvetés egyensúlyának tartós javítása további intézkedéseket tesz szükségessé - írja a portfolio.hu.

A portál emlékeztet rá: a Pénzügyminisztérium kedden reggel jelentette be, hogy a jelentősen megnövekedett kiadásokra tekintettel a kormány 5,2%-ra módosítja az idei évi GDP-arányos hiánycélt. Eddig 3,9%-os hiánycél volt érvényben,

így elmondható, hogy jelentős emelésről van szó.

Erre a Költségvetési Tanács úgy reagált, hogy beigazolódtak a 2023-as költségvetési tervezéskor megfogalmazott aggályai: az időarányos bevételek rendre elmaradnak a céloktól, miközben a kiadások jelentősen túllépik az előirányzatokat.

A testület ugyanakkor arra figyelmeztette a kormányt, hogy az egyensúly helyreállítása érdekében ne olyan intézkedéseket hozzon, amelyek fokozzák a fogyasztói árak emelkedését. Az infláció letörése ugyanis nemcsak a hosszú távú költségvetési egyensúly miatt fontos, hanem feltétele gazdasági növekedés újraindulásának is.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×