A tavalyi év a nehézségek ellenére is rekordot hozott a mezőgazdasági beruházásokban, összességében 686,2 milliárd forintot költöttek fejlesztésekre a magyar gazdálkodók, ami az árhatás nélkül is 6,6 százalékkal több, mint a 2021-es adat. A vidékfejlesztési programban kiírt, több száz milliárd forint értékű beruházási pályázatokból 2022-ben az állattartók, a szántóföldi növénytermesztők, a kertészek és az élelmiszeripar szereplői is nagy arányban részesültek, valamennyi agrárágazatban jelentős beruházás történt – mondta az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára az InfoRádióban.
Azzal, hogy 2021-ben a magyar kormány 80 százalékos társfinanszírozást rendelt a vidékfejlesztési program forrásaihoz, vagyis minden egyes euróhoz még négyet hozzátesz a nemzeti költségvetésből, több mint 1200 milliárd forintbos értékben ítélhettek oda beruházási támogatásokat agrár- és élelmiszeripari szereplőknek. Ez a magas kamat- és kedvezőtlen gazdasági környezet, valamint az aszály ellenére is jelentősen hajtotta a beruházásokat. A tárca reményei szerint ez a kihelyezett forrásmennyiség idén is érzékelteti fogja hatását.
A mezőgazdasággal összefüggésben is egyre többet emlegetik a precíziós gazdálkodást. Ennek eszközei – digitalizáció, dróntechnika – is terjednek a hazai agráriumban – erősítette meg Feldman Zsolt.
"2021-ben indult egy, a precíziós gazdálkodásra átállító támogatási konstrukció, a nagyságrendileg 200 milliárd forintos támogatással valóban olyan helyspecifikus, nagyon okos megoldásokkal dolgozó technológiák beszerzését tudtuk támogatni, ami közel 2700 agrárvállalkozás modernizációját tudja most megvalósítani" – mondta az államtitkár.
Szakértők szerint az Európa-szerte rekordot jelentő magyarországi élelmiszer-drágulás hátterében a külső hatások mellett igencsak meghatározó a hazai mezőgazdasági termelékenység alacsony szintje.
Ezzel kapcsolatban Feldman Zsolt rámutatott: a 2010-es évhez mérve 2022-ben az ötödik legnagyobb hatékonyságjavulást mutatta a magyar mezőgazdaság, vagyis nagyon komoly előrelépés történt az elmúlt egy évtizedben is. A mostani, több mint 1200 milliárdos ágazati beruházási csomag a tárca várakozásai szerint még ennél is jóval nagyobb előrelépést fog jelenteni.
Mindemellett a vidékfejlesztési államtitkár megjegyezte: egy olyan aszályos esztendő, mint amilyen a tavalyi volt, minden fejlesztés és minden előrehaladás mellett is óriási, nem kivédhető károkat okoz.