Az MNB devizatartaléka szeptemberben megközelítőleg 37 milliárd euró körül mozgott. A tartalék 4 milliárd euróval meghaladta Magyarország rövid lejáratú külső adósságának szintjét, amely biztonságos tartalékmegfelelést jelent – írja a novekedes.hu.
A Magyar Nemzeti Bank tehát jelenleg legfeljebb négymilliárd eurót költhet el biztonsággal az energiaimport devizaigényének fedezésére. A devizatartalék ennél jelentősebb csökkentése aggodalomra adhat okot a befektetők körében, amelynek eredményeként felerősödhetne az eladói nyomás a pénz- és devizapiacokon.
A folyó fizetési mérleg tételei az energiaegyenleg kivételével többletesek – erre mutatott rá a napokban Virág Barnabás, az MNB alelnöke. Az energiaimporton keresztül azonban jelentős hiány keletkezik a brutálisan elszálló energiaárak következtében, augusztusban hazánk energiaegyenlegének a hiánya megközelítette az 1,5 milliárd eurót. Azóta jelentősen csökkentek a tőzsdei energiaárak, ennek megfelelően az energiaegyenlegen keletkező havi hiány is visszacsökkenhet egymilliárd euró alá.
Az energiaárak gyors változása ugyanakkor jelentős bizonytalansági tényező.
Ha az év végéig fennmaradnának a jelenlegi energiaárak, akkor havi szűk egymilliárd euróval számolva 2,5 milliárd eurónyi devizatartalékot kellene feláldoznia a jegybanknak ahhoz, hogy fedezze Magyarország energiaimportjának devizaszükségletét. Ezáltal a devizatartalék szintje még 2022 végén is meghaladhatná a rövid lejáratú külső adósság szintjét. Az év végétől azonban gyorsan elfogyhat az MNB biztonságos mozgástere. Ezen az uniós források beérkezése vagy újabb devizakötvény kibocsátások változtathatnának.
A jegybanki devizatartalék magas szinten történő tartása alapvetően megnyugtatja a piacokat, az energiaimport devizaigényének fedezése ugyanakkor jelentős eladói nyomás alól mentesíti a forintot. Ez végeredményben alacsonyabb euró/forint árfolyamhoz vezet. Az MNB beavatkozásának hiányában ugyanis az államnak a piacon kellene forintból devizát vennie az energiaszámla kifizetéséhez.
Van elég devizatartaléka Magyarországnak ahhoz, hogy a jegybank bejelentésének megfelelően az MNB év végéig közvetlenül biztosítsa az energiaszámla kiegyenlítéséhez szükséges deviza nagy részét – így értékelt korábban érdeklődésünkre Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője.