A Portfolio.hu gazdasági szakportál kevéssel az extraprofitadós kormányzati bejelentést követően ki is számolta, hogy az egyes intézményekre mennyi pénz jutna a banki és biztosítói szektortól összesen elvonandó 350 milliárd forintból.
A portál a 2020-as, Magyar Nemzeti Bank által kiadott úgynevezett aranykönyvből kiolvasható piaci részarány alapján becsülte meg a kormányzati bejelentés szerint igazolható extraprofitnak számító összegeket:
- OTP: 86,1 milliárd forint
- Magyar Bankholding: 41,3 milliárd
- K&H: 26,9 milliárd
- Erste: 23,8 milliárd
- UniCredit: 19 milliárd
- Raiffeisen 17,6 milliárd
- CIB: 10 milliárd
- Fundamenta: 3,5 milliárd
- Sberbank 3,2 milliárd
- Cetelem 2,7 milliárd
- EXIM: 2,6 milliárd
- MFB: 2,5 milliárd
- Gránit Bank: 1,2 milliárd
- Commerzbank és MagNet: 1,1-1,1 milliárd
- Egyéb (pl.: Bank of China, KDB, Duna Takarék, Sopron, Polgári Bank): 7,5 milliárd.
Összességében a 250 milliárd forintos új adóteher a bankszektor tavalyi belföldi nyereségéhez képest 45 százalékos, teljes konszolidált nyereségéhez képest 30 százalékos elvonást jelent.
A portál megjegyzi, hogy emellett nőni fognak a bankok tranzakciós illeték miatti kiadásai, de ennek mértékét nehéz megbecsülni. Az 50 milliárd forintos emelés 21,5%-os növekedést jelent az idei költségvetési tervhez képest.
A biztosítók számai alapján a legtöbbet az Allianz (7,8 milliárd forint) és a Generali (7,4) fizetheti be az államkasszába, de az Aegon, Groupama, Posta Biztosító, Union, NN, Uniqa és K&H hetesfogat terhei is milliárdosak lesznek. (A Generali esetében figyelembe vették, hogy a Genertel és az EUB is a csoporthoz tartozik.)
A biztosítóknál ugyanakkor elképzelhető, hogy a kormány egy korrigált vagy szűkebb díjbevételt fog adóalapnak tekinteni - ez majd kiderül a vonatkozó rendeletből.