eur:
401.42
usd:
345.43
bux:
97958.26
2025. június 24. kedd Iván
Europe blue banner and yellow stars with European Union map inside
Nyitókép: titoOnz/Getty Images

Továbbra sincs egyezség a minimumadóról

Négy ország fúrta meg a megállapodást, áprilisban jön az újabb kör.

Az Európai Bizottság tavaly év végén hozta nyilvánosságra irányelv-tervezetét a globális minimumadó uniós bevezetéséről. A tervezet elfogadása több alkalommal is nehézségekbe ütközött, legutóbb, az Európai Unió Tanácsának március 15-i ülésen a 27 tagállam közül Észtország, Málta, Lengyelország és Svédország nem értett egyet vele.

„Ezek a tagállamok alapvetően az OECD globális adóreformjának két pillérének egyidejű bevezetéséhez ragaszkodnak és kétségeik vannak afelől, hogy elengedő idő áll-e rendelkezésükre a komplex szabályok megfelelő implementálása érdekében” – idézi a Napi.hu Póczak Ferencet, a Deloitte adóosztályának partnerét.

A jelenlegi francia elnökség javaslatot tett arra, hogy elhalasszák a bevezetést, annak érdekében, hogy a tagállamok kompromisszumra jussanak. A javaslat szerint a globális minimumadó fő szabályát 2023. december 31-től, míg az ennek kiegészítéséül szolgáló másodlagos szabályt 2024. december 31-től kellene a tagállamoknak alkalmazniuk. Ezt a javaslatot azonban az említett tagállamok nem fogadták el, így folytatódnak az erről szóló tárgyalások. A francia elnöksége célul tűzte ki az irányelv elfogadását, a következő hivatalos egyeztetés várhatóan április 5-én lesz.

A cél, hogy a multinacionális vállalatcsoportok adóterhelése elérje a minimum 15 százalékot minden olyan országban, ahol a cégek jelen vannak. Ha egy országban az adott vállalatcsoport tényleges adóterhelése nem éri el a 15 százalékot, akkor a különbözetet - a feltöltési adót - más országok szedhetik be.

A Deloitte közölte azt is, hogy a Tanács megállapodásra jutott egy másik kérdésben, az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmus ügyében. Ennek célja az EU-n kívülről importált, magas szén-dioxid kibocsátással járó termékek behozatalának megdrágítása lenne

Címlapról ajánljuk
Tóth Norbert napjaink háborúiról: a jelenlegi nemzetközi jogi keretrendszer leépülését látjuk

Tóth Norbert napjaink háborúiról: a jelenlegi nemzetközi jogi keretrendszer leépülését látjuk

Oroszország a saját ukrajnai agressziójának az igazolását láthatja abban, hogy Izrael megelőző csapást mért Iránra, amely háborúvá terebélyesedett, de az InfoRádiónak nyilatkozó nemzetközi jogász szerint a két konfliktus jogi megítélésében legalább annyi a különbség, mint a hasonlóság.

Szakértő: példa nélküli, nagyon furcsa szuperkoalíció alakult Romániában

Bizalmat szavazott a kétkamarás román parlament a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) részvételével megalakult, Ilie Bolojan (PNL) vezette koalíciós kormánynak. Az új román kormány terveiről Szakáli István Lorándot, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatóját kérdeztük.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.25. szerda, 18:00
Navracsics Tibor
közigazgatási és területfejlesztési miniszter
Ismét tárgyalni készül Trump és Zelenszkij, olajraktárat tett a lángok martalékává Kijev - Híreink az orosz-ukrán háborúról kedden

Ismét tárgyalni készül Trump és Zelenszkij, olajraktárat tett a lángok martalékává Kijev - Híreink az orosz-ukrán háborúról kedden

Az ukrán haderő hétfő este közölte, megtámadtak és lángra gyújtottak egy olajraktárat Oroszország déli részén, Rosztov régióban, amelyet a kelet-ukrajnai orosz csapatok ellátására használtak. Moszkva a mai nap során Dnyipro városát vette légi támadás alá, és egy személyszállító vonatot is találat ért. Eddig hét halottról és körülbelül 70 sérültről tudni. A felek megerősítették, hogy Volodimir Zelenszkij és Donald Trump a ma kezdődő hágai NATO-csúcs közben négy szem közt fog egyeztetni. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×