eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) neve a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) korábbi székházán Budapesten 2013. október 1-jén. Szeptember 16-án Országgyűlés elfogadta az MNB-ről szóló törvényt, amely összevonja a jegybankot és a PSZÁF-ot, ez utóbbi megszüntetésével.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

MNB: 7,7 százalékon állt az államháztartás hiánya szeptember végén

A harmadik negyedévben az államháztartás nettó finanszírozási igénye 548 milliárd forint volt.

Az államháztartás nettó finanszírozási igénye a harmadik negyedévben 572 milliárd forintot, a negyedéves GDP 4,2 százalékát tette ki, a szeptember végén zárult egy évben az államháztartás hiteligénye 4013 milliárd forint, a GDP 7,7 százaléka volt – közölte a pénzügyi számlák előzetes adatai alapján szerdán a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

A harmadik negyedévben a központi kormányzat nettó finanszírozási igénye 548 milliárd forint, a társadalombiztosítási alapoké 74 milliárd forint volt, míg a helyi önkormányzatok a jegybank előzetes adatai szerint 51 milliárd forintos többlettel zárták a július-szeptemberi három hónapot.

Az államháztartás névértéken számított konszolidált bruttó adóssága – az Eximbank adósságát is figyelembe véve – szeptember végén 42 106 milliárd forint, a GDP 80,5 százaléka volt, az Eximbank nélkül 40 922 milliárd forint, a GDP 78,3 százalékát érte el.

Az államháztartás pénzügyi eszközeinek nem konszolidált állománya a harmadik negyedév végén a GDP 42,9 százalékát, nem konszolidált kötelezettségei a GDP 98,7 százalékát tették ki, így a nettó adósság GDP 55,8 százalékát érte el.

Az államháztartás kötelezettségei közül a negyedév során kiugró mértékben nőtt az államkötvény-állomány, a fő partnerszektor pedig a külföld volt, míg a pénzügyi vállalatok és a háztartások nettó állampaír vásárlásai elmaradtak az előző negyedévektől - tette hozzá az MNB.

Az előzetes adatok szerint a háztartások nettó finanszírozási képessége a szeptember végén zárult egy évben 2824 milliárd forint, a GDP 5,4 százaléka volt.

Címlapról ajánljuk
Polgár Csaba: a megelőzés, a szűrések és a daganatellenes oltások is nagyon fontosak

Polgár Csaba: a megelőzés, a szűrések és a daganatellenes oltások is nagyon fontosak

A koronavírus-járvány utóhatásaként sokkal kevesebben járnak szűrővizsgálatokra, mint a pandémia előtt, ezért átfogó kampányra lenne szükség, hiszen a népbetegségek megelőzhetők - mondta az InfoRádióban az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója. Polgár Csaba professzor kardiológus és gyermekgyógyász kollégáival együtt több vidéki fórumon tart előadást erről.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×