eur:
402.36
usd:
362.86
bux:
87172.92
2025. április 3. csütörtök Buda, Richárd
A Paksi Atomerőmű hármas reaktora 2019. június 25-én.
Nyitókép: A Paksi Atomerőmű hármas reaktora 2019. június 25-én. MTI/Sóki Tamás

A kormányzat elutasítja a szerbek beszállását a Paks 2-be

A szerb elnök még októberben beszélt arról a nyilvánosság előtt, hogy beszállnának Paks 2 építésébe, hogy cserébe áramot kapjanak majd.

Mint arról az Infostart is beszámolt, egy belgrádi tévécsatornának nyilatkozott arról Aleksandar Vucic szerb elnök, hogy egyéb együttműködések mellett beszállna Szerbia Paks 2 építésébe 5-10 százalékkal – ami 500 vagy 1000 millió eurót jelentene –, hogy használhassák az ott előállított áram egy részét. Mint akkor Vucic elmondta, erről javaslatot fog tenni Orbán Viktornak.

Ezután tett fel írásbeli kérdést Süli Jánosnak, a Paksi Atomerőmű két új blokkja tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli miniszternek Széll Bernadett független országgyűlési képviselő, és erre a választ november 5-én, pénteken adta meg a tárca nélküli miniszter. Mint a Portfolio ez alapján szombaton idézte a válasz utolsó mondatát, ami így hangzik: "Magyarország a Paks 2. projektet a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény előírásait maradéktalanul betartva, kétoldalú kormányközi megállapodás keretében valósítja meg", illetve a válasz utolsó mondata ezzel fejeződik be: "ezért valósítjuk meg az eredeti terveknek megfelelően a Paks 2. projektet is".

Süli János azt is írta még, hogy "hazánk az új blokkok által termelt villamos energiát a magyar szervezett villamosenergia-piacon, és a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal által felügyelt transzparens aukciókon értékesíti majd." Ezzel kapcsolatban a portál emlékeztet: az Európai Bizottság csak úgy hagyta jóvá a Paks 2 terveit, hogy az abban majdan megtermelt áramot a transzparens módon a piacon kell értékesíteni.

Szerbia egyébként később inkább már arról beszélt, hogy inkább a Paks 1-be szállna be az ország, erre viszont Orbán Viktor nyilatkozta azt, hogy nem gondolkodnak a lejáró üzemidő meghosszabbításában, mert az újat akarják megépíteni.

Címlapról ajánljuk
Ausztria retteg a járványtól: szombattól lezárnak 21 határátkelőt az osztrák–magyar határon

Ausztria retteg a járványtól: szombattól lezárnak 21 határátkelőt az osztrák–magyar határon

Ausztria mentes a ragadós száj- és körömfájástól, ennek ellenére fokozza a járvány elleni óvintézkedéseket a magyar és a szlovák határon. A legfrissebb hírek szerint szombattól 23 átkelőt ideiglenesen lezárnak, ezek túlnyomó többségét az osztrák–magyar határon.

"A judeokeresztény hagyomány támadás alatt áll" - Benjamin Netanjahu és Orbán Viktor közös tájékoztatója

Nyolc év után újra izraeli miniszterelnök érkezett Magyarországra, Benjamin Netanjahu gépe éjszaka landolt Ferihegyen, csütörtök délelőtt pedig már Orbán Viktorral tárgyalt a budai Várban, ebéd utánra pedig sajtótájékoztatót hirdettek meg a megbeszéltekről. Szóba került Magyarország - Izrael által üdvözölt - kilépése a "korrupt Nemzetközi Büntetőbíróságból", a két ország gazdasági, kulturális és futballkapcsolatai is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.03. csütörtök, 18:00
Sótonyi Péter
az Állatorvostudományi Egyetem rektora
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×