eur:
392.85
usd:
366.59
bux:
66310.22
2024. április 25. csütörtök Márk
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter Gödöllőn, a Magyar Agrár és Élettudományi Egyetem (MATE)  ünnepi névadó dokumentumának aláírásán 2021. február 1-jén. Az eddig Szent István Egyetem (SZIE) néven működő felsőoktatási intézményhez csatlakozott a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ 11 kutatóintézete és gazdasági társaságai, valamint a Debreceni Egyetem Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság Karcagi Kutatóintézete. A MATE fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány.
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás

Palkovics László: Magyarország élen jár a kettős minőség elleni küzdelemben

A miniszter szerint az ország fogyasztóvédelme az egyik legaktívabb az unióban.

Az elmúlt tíz évben Magyarország a legtöbb veszélyes terméket bejelentő tagállamok közé került, az unió harmadik legaktívabb piacfelügyelettel rendelkező országa lett - mondta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a Fogyasztói párbeszéd című konferencián.

Kiemelte: a hazai fogyasztóvédelem minden évben egy vizsgálati terv alapján, proaktívan ellenőriz, miközben Nyugat-Európában jellemzően fogyasztói bejelentések alapján indítanak eljárást.

Kormányzati laborok vizsgálják az ellenőrzés alá vont terméket, a minisztérium IT-laboratóriuma próbavásárlásokat is végez - húzta alá.

A tárcavezető felhívta a figyelmet arra, hogy az ITM laboratóriumának is köszönhetően

az ismételt jogsértések száma csaknem a harmadára csökkent az elmúlt években.

Magyarország élen jár a kettős minőség elleni küzdelemben is, 2017-ben az elsők között kezdeményezte az uniós szintű közös fellépést a fogyasztók megkülönböztetésének káros gyakorlatával szemben - jegyezte meg a miniszter. Az ITM laboratóriuma már az uniós irányelv jövő évi hatályba lépése előtt vizsgálatokat folytat annak érdekében, hogy a gyártók, a vállalkozások az új szabályozásnak megfelelően változtathassanak gyakorlatukon.

Palkovics László beszélt arról is, hogy a jótállási-szavatossági rendszert 2020-ban módosították annak érdekében, hogy a vevő érdekeit jobban védje, továbbá a fenntarthatóság is erősödjön. Fontos lenne, hogy a gyártók ne csak meghatározott időtartamra fejlesszék a termékeiket - húzta alá. Példaként említette, hogy a járműipar akár három évtizeden át biztonságosan működő fékeket képes előállítani, ugyanakkor a háztartások gyakran már egyetlen esztendő után cserélni kénytelenek a tönkrement eszközeiket.

A fogyasztóvédelmi hatóságok nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy kiszűrjék a megtévesztő állításokat a termékek környezetterheléséről, az energiahatékonyságról, anyagválasztásáról, újrahasznosíthatóságáról - ecsetelte a miniszter.

Rámutatott: a fogyasztóvédelmen belül kiemelt fontossággal bír az e-kereskedelmi felületek ellenőrzése. A vásárlók tájékozódását segíti egy nyilvános adatbázis, ahol megtalálható a jogsértő webáruházak listája, illetve az is ellenőrizhető, hogy az adott cég együttműködő volt-e a hatóságokkal.

Címlapról ajánljuk
Inkább többre lesz szükség, mint kevesebbre – a heti munkaidő növelését sürgetik Ausztriában

Inkább többre lesz szükség, mint kevesebbre – a heti munkaidő növelését sürgetik Ausztriában

Miközben több más európai ország mellett Ausztriában is vita folyik a munkaidő csökkentéséről, a gazdaság minden területéről mintegy ötezer szereplőt képviselő ipari testület (IV) indítványozta, hogy a csökkentés helyett inkább növeljék a heti munkaidőt 41 órára. A javaslatot felkarolta a kormány egyik legtekintélyesebb minisztere, a szakszervezek azonban tiltakoztak.

Döntött a kormány: három kérdésben is módosítják az alaptörvényt

Megszűnik az igazságügyi miniszteri ellenjegyzés a kegyelmi ügyekben, viszont kiskorúkat érintő ügyekben nem lehet majd kegyelmet adni – jelentette be a Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Két további kérdésben is módosul az alaptörvény. Május 8-én Budapestre látogat a kínai elnök.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×