eur:
402.62
usd:
362.6
bux:
87157.41
2025. április 3. csütörtök Buda, Richárd
Nyitókép: Pixabay

Drasztikus élelmiszer-dráguláshoz vezethet a benzinhorror

Az üzemanyagárak és az alapanyag költségek emelkedése miatt jelentős élelmiszerár-növekedés várható a következő hónapokban – mondta az InfoRádiónak a Magyar Gabonafeldolgozók,Takarmánygyártók és Kereskedők Szövetségének főtitkára. Pótsa Zsófia hozzátette, az állattenyésztés nagyon nagy bajban van, a gazdák kénytelenek lesznek árat emelni, mert ha ezt nem teszik meg, akkor az egész iparág tönkre fog menni.

Az energiaárak drágulása a malomipart, a takarmányipart és a gabonafeldolgozó ipart sem kíméli, miközben az alapanyagárak igen jelentős mértékben megemelkedtek – hívta föl a figyelmet Pótsa Zsófia, aki szerint emiatt kettős présben van az ágazat, ami mind-mind jelentkezni fog a végső termékek áraiban is.

Példaként a lisztet említette, ami az alapanyagok miatt már bizonyos mértékben drágult, ráadásul a búzaárak azóta is csak emelkednek, amihez már az energiaárak növekedése is párosul, ezért további drágulás várható, ami bizonyosan begyűrűzik majd más termékek, például a kenyér árába. De ugyanez igaz a takarmányiparra is, ami szintén komoly energiafogyasztó iparág. A Gabonaszövetség titkára megjegyezte, a kukorica november–decemberi jegyzéseit illetően már 90 ezer forintos árról hallani, ami szintén jelentkezni fog a takarmányárakban, így előbb-utóbb a hús, a tej vagy a tojás, tehát az állati termékek árában is.

Pótsa Zsófia érdeklődésünkre elmondta, az alapanyagok árainál, a búzánál és a kukoricánál egyaránt,

50-60 százalékos emelkedésről lehet beszélni az előző év azonos időszakához viszonyítva,

míg a lisztnél és a takarmányoknál nagyjából 10 százalékosról, ami nagyon elmaradt az említett 50-60 százalékos drágulástól. „És akkor még nem beszéltünk az energiaárak emelkedéséről” – emelte ki, kiegészítve azzal, hogy mindig van fáziseltolódás a drágulást illetően.

Meglátása szerint a legnehezebb helyzetben az álláttenyésztés lehet, ugyanis a húsok áraiban a drágulás még nem igazán mutatkozik, és kérdéses, hogy mikor fogják tudni ezeket a tenyésztők érvényesíteni.

Egyelőre tehát

csak annyi látszik, hogy nagyon nagy a baj,

ami első reakcióként az állatlétszámra lehet negatív hatással. De az biztos, hogy az áraknak is emelkedniük kell, máskülönben az egész iparág tönkre fog menni – zárta szavait a titkár.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Ausztria retteg a járványtól: szombattól lezárnak 21 határátkelőt az osztrák–magyar határon

Ausztria retteg a járványtól: szombattól lezárnak 21 határátkelőt az osztrák–magyar határon

Ausztria mentes a ragadós száj- és körömfájástól, ennek ellenére fokozza a járvány elleni óvintézkedéseket a magyar és a szlovák határon. A legfrissebb hírek szerint szombattól 23 átkelőt ideiglenesen lezárnak, ezek túlnyomó többségét az osztrák–magyar határon.

"A judeokeresztény hagyomány támadás alatt áll" - Benjamin Netanjahu és Orbán Viktor közös tájékoztatója

Nyolc év után újra izraeli miniszterelnök érkezett Magyarországra, Benjamin Netanjahu gépe éjszaka landolt Ferihegyen, csütörtök délelőtt pedig már Orbán Viktorral tárgyalt a budai Várban, ebéd utánra pedig sajtótájékoztatót hirdettek meg a megbeszéltekről. Szóba került Magyarország - Izrael által üdvözölt - kilépése a "korrupt Nemzetközi Büntetőbíróságból", a két ország gazdasági, kulturális és futballkapcsolatai is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.03. csütörtök, 18:00
Sótonyi Péter
az Állatorvostudományi Egyetem rektora
Donald Trump meghirdette a felszabadulás napját, de ezzel lehet, csak a saját sírját kezdte ásni

Donald Trump meghirdette a felszabadulás napját, de ezzel lehet, csak a saját sírját kezdte ásni

Donald Trump nem a levegőbe beszélt, amikor április 2-át a "felszabadulás napjaként" hirdette meg: bejelentette ugyanis, hogy szinte az összes külföldi országot legalább 10%-os viszonossági vámmal sújtja, de Kína immár összesen 54%-os, Vietnám 46, Tajvan 32, az Európai Unió pedig 20%-os importtarifával fog szembenézni. Az amerikai elnök drasztikus lépése évtizedek óta példátlan magasságba emelte az átlagos amerikai vámszintet, ezzel egy időben pedig akár végérvényesen átrajzolta a világgazdasági térképet. De mit gondolnak minderről az amerikaiak? Ők meddig lehetnek hajlandók elmenni a vámháborúban, és vajon milyen árat hajlandók fizetni?

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×