Az első háromnegyed évben a benzin és a gázolaj kiskereskedelmi forgalma meghaladta az előző év azonos időszakának értékesítési adatait Magyarországon. Az előző évi összevetésben benzinből mintegy 2 százalékkal, gázolajból 6 százalékkal sikerült többet értékesíteni - mondta érdeklődésünkre a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára.
Grád Ottó hozzátette: 2019-re vetítve már nem ilyen fényesek a számok. A motorbenzinek értékesítése az elmúlt évben 7 százalékkal, a gázolajé több mint 8 százalékkal esett vissza. Ehhez képest tudtak most elérni pozitív eredményeket. A gázolaj esetében szinte sikerült ledolgozni a visszaesést, a benzin esetében azért ez a szám még elmarad a 2019-es szinttől - mondta a főtitkár.
Egyelőre az üzemanyagárak emelkedésének hatása nem érzékelhető a kutaknál, ennek ellenére Grád Ottó biztos abban, hogy a negyedik negyedévben, ha marad ez a tartósan magas üzemanyagár, befolyásolni fogja az értékesítés nagyságát - mondta a főtitkár.
Szerinte a családi költségvetés sokkal gyorsabban reagál.
El lehet mondani általánosságban, hogy a családi büdzsé meghatározott összeget tud üzemanyagra fordítani, ha magasabb az ár, akkor ebből a keretből természetesen kevesebb liter fog kijönni.
Grád Ottó arról is beszélt, hogy nem tudnak olyan piaci elemzésről, amely azt vizsgálta volna, hogy mekkora az az árnövekedés, ahol a vásárlók egy része jelentősen kevesebbet használja a gépkocsiját. Itt azért figyelemmel kell lenni egy másik kérdésre, ez pedig
a szezonális gépjárműhasználat.
A téli időszakban eleve visszaesik az üzemanyag-értékesítésen belül a benzin részaránya, tehát nagyon nehéz megmondani, hogy a visszaesés a fogyasztásban a normál gépjármű-használati szokásokkal vagy az áremelkedéssel magyarázható, vagy pedig éppen a kettőnek milyen mértékű a része abban, hogy csökken esetlegesen a benzin értékesítése.