eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke azonnali kérdésre válaszol az Országgyűlés plenáris ülésén 2020. október 26-án.
Nyitókép: MTI/Soós Lajos

Az elmúlt 100 évben a magyar gazdaságnak már ötször kellett újrakezdenie

Megjelent a Magyar Nemzeti Bank könyvsorozatának legfrissebb, az 1920–2020 Tízszer tíz év számokban – Magyarország elmúlt 100 évének gazdaságtörténete című kiadványa.

A most megjelent kiadvány gazdaságtörténeti kontextusban vizsgálta meg a magyar történelem egyik legszomorúbb napjának, a trianoni békediktátum 1920. június 4-én megtörtént aláírásának következményeit, amikor is Magyarország területének több mint 70 százalékát, népességének kétharmadát, ipari termelésének és élelmiszeriparának pedig csaknem 50 százalékát vesztette el.

A kötetet a Magyar Nemzeti Bank alelnöke mutatta be, aki elmondta, hogy

az elmúlt 100 év ugyanakkor számos területen jelentős előrelépést hozott Magyarország számára:

a várható élettartam megduplázódott, a foglakoztatásban, a lakáskörülményekben és az iskolai végzettség területén is jelentős javulás ment végbe.

Virág Barnabás közölte, a kötet egyik fontos megállapítása, hogy a geopolitika időről időre komoly hatással van a magyar gazdaság működésére. Ezt támasztja alá, hogy a trianoni békediktátummal együtt

az elmúlt 100 évben a magyar gazdaságnak már ötször kellett újrakezdenie.

„Többször ennek politikai okai voltak, a második világháború, az '56-os események, majd a rendszerváltás, de volt, hogy gazdaságpolitikai, illetve globális világgazdasági események okozták az újraindítás igényét, ami a 2010-es évtized jelensége” – fogalmazott.

Virág Barnabás azt is elmondta hogy a magyar gazdaságpolitika az elmúlt 100 évben, de főként az utóbbi két évtizedben egy másik folyamatosan visszatérő dilemmával is szembesült: ez a kérdés mindig az volt, hogy

belső erőforrásokra vagy külső finanszírozásra alapozzák-e a fejlődést?

A kötetben bemutatják, hogy a gyorsabb növekedési periódusokat külső forrásokra építve érték el, ennek következtében azonban jelentősen nőtt a külső eladósodottság. Ezeket a periódusokat mindig a kiigazítás követte, amely visszavetette a növekedést.

Az MNB alelnöke kiemelte, hogy a 2010-es évtized teljesen új megoldást hozott Magyarország számára, mert úgy ért el az ország magas gazdasági növekedést, hogy közben csökkentek az ország külső adósságai. Emellett a 2010 és 2019 közötti időszak azért is kivételes időszak Magyarországon – mondta Virág Barnabás –, mert ez az elmúlt 100 évben ez volt eddig az egyetlen egyensúlyi felzárkózási periódus, amelynek eredményeként a magyar gazdaság erős és megfelelő alapokkal rendelkezik ahhoz, hogy sikeres helyreállást valósítson meg a koronavírus-járvány utáni időszakban.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×