eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója a főváros és a Mol-csoport közötti stratégiai megállapodás aláírásán a Városházán 2018. június 15-én.
Nyitókép: MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Újabb fejlemény a Mol-INA ügyben

Elkészült a horvát kormány megrendelésére készített értékelés az INA olajipari társaságról.

Felgyorsulhatnak a Mol és az INA közötti tárgyalások a horvát olajcég sorsáról, miután a Bloomberg értesülése alapján a horvát kormány megkapta az olajtársaság értékeltségéről szóló elemzést a Lazard befektetési bank szakértőitől - írta keddi számában a Világgazdaság. A szomszéd ország már régóta vissza szeretné szerezni a Mol birtokában lévő 49 százalékos részvénypakettet, az ügy pedig ugyancsak régóta terheli a két ország viszonyát is.

A részvénycsomag értéke ugyancsak hosszas viták tárgya, ezért is vált szükségessé egy alapos vizsgálattal alátámasztott árbecslés, amivel még 2019 augusztusában bízták meg a Lazardot, azonban a járvány miatt nem tudta tartani a március végi határidőt. A lap szerint az INA tőzsdei kapitalizációja alapján 2,1 milliárd dollár adódna a Mol 49 százalékos üzletrészére, azonban az alacsony közkézhányad miatt ez nem igazán reális. Pletser Tamás, az Erste olajipari szakértője szerint közelebb lehet a valósághoz az EV/EBITDA-alapú becslés, amely szerint

jelenleg 400-500 millió dolláros értéket képviselhet a magyar társaság INA-pakettje.

Az értékbecslés elkészülése azonban nem jelenti azt, hogy sikerül is rendezni a két cég viszonyát. Kérdéses ugyanis, hogy a koronavírus-járvány miatti gazdasági bizonytalanságok és nehézségek mellett lenne-e pénze a horvát kormánynak az akvizícióra. Talán ennek is betudhatóan született a közelmúltban az a javaslat Davor Stern, az INA felügyelőbizottságának korábbi elnöke részéről, hogy részvénycserével rendezzék a két cég viszonyát.

Az Erste azonban a patthelyzet fennmaradását valószínűsíti.

Gaál Gellért, a Concorde elemzője szerint mindenesetre a Mol alkupozícióit erősíti, hogy a washingtoni választott bíróság döntése értelmében a magyar társaság több százmilliós, legjobb esetben akár egymilliárd dolláros kompenzációra is számíthat a horvát kormánytól.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×