eur:
411.23
usd:
392.77
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Vészjósló hírek a csoki világából

Nem lehet tovább kizsigerelni az afrikai kakaóültetvényeseket, ezért nagyobb árat kér a gyáraktól Ghána és Elefántcsontpart.

Nincs választás, áremelésre készülnek - mert arra kényszerülnek - a csokoládégyártók. A Portfolio összeállítása szerint két afrikai ország - Ghána, Elefántcsontpart - jelentős felárat vetett ki, amiből a legszegényebb helyi termelőket segítenék. A svájci Lindt & Sprüngli közléséről eredetileg a Bloomberg hírügynökség számolt be. A két állam a világ kakaótermelésének 60 százalékát adja.

A svájci gyártó alapanyaga 80 százalékát szerzi be Ghánából, ez biztosítja, hogy évtizedek óta ugyanazt a megbízható ízt produkálják, ha át kell állniuk más kakaóforrásra, az hatással lehet az ízre. Ha ugyan át lehet állni, ugyanis más kakaóforrások is drágítani készülnek - olvasható a gazdasági szakportál cikkében.

A csokigyárak egyébként egyetértenek abban, hogy a kakaós gazdák nem kizsigerelhetők, ezért lesz az a megoldás, hogy az ár változik majd meg a csokoládéknál. További következmény lehet, hogy a gyártók más alapanyagok után néznek, a termelőket pedig intenzívebb munkára serkentik a megrendelők. A piac emiatt akár fel is borulhat, ugyanis a kakaó iránti kereslet úgy csökken majd, hogy a termelés növekszik.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×