eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Mintát vesznek a gázból a Mol Nyrt. százhalombattai Dunai Finomítójában 2017. május 19-én.
Nyitókép: MTI Fotó: Szigetváry Zsolt

Nem feltétlenül kellene hosszú távú földgáz-megállapodást kötni az oroszokkal

Magyarország valószínűleg nem számíthat arra, hogy a következő években megindul a termelés a fekete-tengeri gázmezőkön. Pletser Tamás, az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta: a magyaroknak nem feltétlenül kell emiatt hosszú távú megállapodást kötni Oroszországgal.

Egyelőre nem indul el a Fekete-tengerben talált 8 milliárd köbméter nyersanyag kitermelése, mert az amerikai–osztrák konzorcium nem látja biztosítottnak a feltételeket. A román kormány pedig a földgázárakat is befagyasztotta.

Pletser Tamás, az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője úgy látja, hogy

a román gázimport jelenleg nem szorul rá a kitermelésre.

"Románia jelenleg többé-kevésbé egyensúlyban van gáz szempontból, ez magyarul azt jelenti, hogy körülbelül annyit termelnek, amennyit elfogyasztanak. Van némi téli-nyári különbség: télen importálnak Oroszországból, mert akkor gázigényük van, nyáron pedig próbálnak betárolni, amennyit csak lehet, de alapvetően egyensúlyban vannak. Tehát akkor tudják ezt az új vezetéket kihasználni a felek, hogyha a fekete-tengeri beruházás megvalósul. Én erről az oldalról látok nagyobb veszélyt, mintsem, hogy vita van a vezeték végpontjával kapcsolatban, hogy Magyarországon, vagy az ausztriai Baumgartnerben végződjön" – fogalmazott.

A szakértő azonban jelenleg azt is kérdésesnek tartja, hogy egyáltalán megtörténik-e a beruházás, pedig az fontos új forrását jelenthetné a magyar földgázellátásnak is. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter még májusban, Houstonban azt mondta: ha az amerikai ExxonMobil olaj- és gázvállalat szeptemberig nem dönti el, hogy befektet-e a román fekete-tengeri földgázmező-projektbe, akkor

Magyarország ismét kénytelen lesz Oroszországgal tárgyalásokat kezdeni

egy újabb, hosszú lejáratú földgázszállítási megállapodásról.

Pletser Tamás szerint ugyanakkor nem feltétlenül kell hosszú távú megállapodást kötni az oroszokkal. "Azt gondolom, hogy értelmesebb lenne egy rövidtávú, maximum egy-két évre szóló szerződést kötni az velük, és nem egy 10-15 évest" – jegyezte meg, hozzátéve, hogy

az európai gázpiacon túlkínálat van, a jövőben pedig egyre több alternatíva lesz.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.

Vérben, vasban küzdöttek a magyar szabadságért – katonaelődeinkről is emlékezzünk meg halottak napján!

Elhunyt őseink, rokonaink, ismerőseink mellett hősi halottainkról is emlékezzünk meg a hét végén – kéri a Honvédelmi Minisztérium. A tárca katonai identitásért felelős miniszteri biztosa az InfoRádióban elmondta: ez a gesztus erősíti a nemzeti összetartozást. Töll László hozzátette: az elmúlt évszázadokban a hazájuk szabadságáért harcoló magyar katonák bajtársai voltak a felmenőinknek, ezért megérdemlik, hogy lerójuk a tiszteletünket előttük a temetőkben vagy az emlékhelyeken. Beszélt a hadisírok gondozásáról és a kutatómunkáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×