eur:
411.2
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Elemző a gazdaságvédelmi akciótervről: sok ilyet még!

Még sok, a mostanihoz hasonló intézkedésre van szükség a gazdaságban ahhoz, hogy a magyar gazdaság hosszabb távon is a növekedés felé vegye az irányt - értékelte a Portfolio vezető elemzője a gazdasági akcióterv csütörtökön bejelentett részleteit.

A csütörtöki kormányszóvivői tájékoztatón Varga Mihály pénzügyminiszter a nyilvánosságra hozta a hétközi kormányülésen elfogadott gazdaságvédelmi akcióterv 13+1 pontját. A tárcavezető az egyes intézkedések várható hatásairól nem sokat mondott az újságíróknak, de egy-két dolog már körvonalazódik a bejelentések után.

Madár István, a Portfolio vezető elemzője az InfoRádióban elmondta, a 13+1 pont közül

a legismertebb a szociális hozzájárulási adó 2 százalékos csökkentése volt, ami egy hosszabb járulékcsökkentési program része, mindenki készpénzként tekintett rá.

"Örülhetnek a kisvállalkozások a kiva 1 százalékos csökkentésének; ami talán kicsit meglepő, hogy a 100 millió forint feletti árbevételű vállalkozások kötelező évvégi adófeltöltése megszűnik, és hogy a reklámadó 0 százalékra csökken, de ez mindenképpen üdvözlendő abból a szempontból, hogy

a különadók régóta a nemzetközi szervezeteknek is folyamatosan céltáblái,

vállalkozásgátló jellege miatt" - részletezte Madár István.

A nagyobb jelentőségű tételek közül a szálláshelyáfa 5 százalékra történő csökkentése jelenthet nagy költségvetési súlyt, de általában véve szerinte azt lehet mondani, hogy

a kormány most nem szórta két kézzel a pénzt, a bejelentések "ára" nagyságrendileg kisebb annál, mint hogy látsszon a büdzsében. "Maximum 10 milliárdos tételekről van szó"

- fogalmazott a Portfolio vezető elemzője.

Az eva kivezetését és az adóösszevonásokat kisebb jelentőségű, szimbolikus lépésnek nevezte, ami adminisztrációs csökkentést jelent, a "haldokló" eva megszűnése pedig szerinte legalább statisztikailag csökkenti az adók számát, amik 2010-ben nagyon túlburjánoztak a magyar adórendszerben.

Hogy a kormány által kitűzött "+2 százalékos" gazdasági növekedési célt biztosítja-e elérni a gazdaságvédelmi akcióterv, arról Madár István úgy fogalmazott: nem elegendő.

"Érdemes ennek a mértékét összevetni akár csak a Versenyképességi Tanács, akár a Magyar a Magyar Nemzeti Bank versenyképességi programjával, nyilván ennek a sokszorosa a felsorolt intézkedés, javaslat, beavatkozási terület, amely javíthatja a magyar gazdaság potenciális növekedését.

Még sokszor 13+1 pontra lenne szükség, hogy a tanács vagy az MNB programja megvalósulhasson.

Az út elején járunk még, azt hiszem" - összegezte Madár István, aki szerint most egy kisebb kormányzati intézkedéscsomag marketingelése, kommunikálása történt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×