eur:
408.06
usd:
374.99
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Gazdaságvédelmi akcióterv bejelentésével indul a nyár

A terven már dolgozik a kormány, várhatóan két hét múlva nyilvánosságra is hozzák az eredményt. Célja Magyarország gazdasági növekedésének fenntartása.

A következő években is 4 százalékot meghaladó gazdasági növekedésre számít Magyarországon a pénzügyminiszter. Varga Mihály erről a kormany.hu oldalon beszélt még május elején, amikor a kormány benyújtotta az Európai Uniónak a 2019-2023 közötti konvergenciaprogramot, amelyben a gazdaság növekedése hangsúlyos elem.

"A növekedéssel párhuzamosan a foglalkoztatás tovább tud bővülni,

körülbelül 3 százalékos infláció lehet a gazdaságban a következő években, a bérek növekedése 8 százalék fölötti lesz,

és nagyon bízunk abban is, hogy az államadósság csökkenése továbbra is megvalósul. Azzal számolunk, hogy ennek a ciklusnak a végére 60 százalék alá csökken."

A gazdasági akciótervről Varga Mihály korábban annyit már elárult, hogy javítanák a közszolgáltatások minőségét és a kkv szektor versenyképességét, de a csomag miatt nem lesz szükség az idei költségvetés módosítására.

A csomagot két héten belül bemutatják, tekintettel arra, hogy a kormány tisztában van azokkal a veszélyekkel, amelyeket a nyugat-európai növekedés lassulása jelent - ezt már a Miniszterelnökséget vezető miniszter, Gulyás Gergely közölte a Kormányinfón.

"Ezért is fogunk egy gazdaságvédelmi akciótervet elfogadni. A végleges döntést a kormány a következő ülésén, két hét múlva fogja meghozni."

A készülő gazdaságvédelmi akciótervről az InfoRádió Aréna című műsorában Gion Gábor pénzügyekért felelős államtitkár is beszélt, aki pedig - Varga Mihály pénzügyminiszter szavaival összhangban - azt hangsúlyozta, hogy a foglalkoztatottság bővítése és a hatékonyaság növelése is része lehet a kormány gazdasági csomagjának.

"Természetesen fognak kelleni különböző gazdaságélénkítő intézkedések. Néhány olyan területet kiemelnék, amivel azt gondolom, hogy érdemes lesz foglalkozni; az egyik a munkaerő-tartalék mozgósítása.

Még 300-600 ezer fő tartalék van a magyar társadalomban,

a munkaerőhiány pozitívuma viszont az is, hogy a vállalatok rákényszerülnek az automatizálásra, ami további lökést ad majd a magyar gazdaságnak."

De az agráriumnak is fontos szerep jut majd a gazdaságvédelmi akciótervben - ezt már Nagy István agrárminiszter nyilatkozta az InfoRádiónak.

"Ebben a gazdaságvédelmi csomagban biztos, hogy előkelő helyen szerepel majd az élelmiszeripar is. Ha megnézzük a mostani 5,2 százalékos GDP-növekedést, ehhez az agrárium kiemelkedő eredménnyel járult hozzá. Ennek az az oka, hogy a mezőgazdaságban előállított nyersanyagot egyre inkább feldolgozzuk, készterméket készítünk belőle, s az kerül forgalmazásra. Ennek a nyereségtartalma mint hozzáadott érték jóval magasabb már. Továbbra is fejleszteni kell az élelmiszeripart, számos olyan kérdés van, amely mind-mind szorosan összefügg azzal, hogy ha eredményes a mezőgazdaság és az élelmiszeripar, eredményes a gazdaság is."

A magyar gazdaság jövőjéről szólva Orbán Viktor miniszterelnök pedig nemzeti érdeknek nevezte azt, hogy

a magyar vállalatok lépjék át Magyarország határait.

"Legyenek izmosak és erősek, használják ki a régió, Európa, de az egész világgazdaság lehetőségeit is, amivel aztán Magyarországot gyarapíthatják."

A Miniszterelnökséget vezető miniszter ígérete szerint a konkrét gazdaságvédelmi intézkedésekről két hét múlva adnak részletes tájékoztatást.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 20:22
×
×
×
×