eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar
Nyitókép: Pixabay

A magyar húzóágazat lekörözte Európát

Az Eurostat legfrissebb felmérése szerint 2015-höz képest Magyarországon nőtt a legtöbbet az új lakásépítési engedélyek száma 2018 utolsó negyedévére Európában.

2015 negyedéveinek átlagának közel háromszorosa a 2018 utolsó negyedévében kiadott engedélyek száma – mondta az InfoRádiónak Valkó Dávid. Az OTP Ingatlanpont vezető elemzője hozzátette: a tendencia összefüggésbe hozható azzal is, hogy a kormány meghosszabbította a kedvezményes lakásáfa igénybevételének lehetőségét.

Az elmúlt 2-3 évben több negyedévben is „Európa csúcsán álltunk ebben a mutatóban”.

2018-ban összesen 36 200 építési engedélyt adtak ki, ami kicsivel elmarad a 2017-es adatokhoz képest, mivel 2018 novemberében jelentették be, hogy csak 2019. év végéig él az 5 százalékos áfa. Amelyik beruházó nem kapta meg 2018. november 1-jéig az építési engedélyt, annak az idei esztendő után eladott lakásokért 27 százalékos áfát kell fizetnie.

Magyarországot Málta és Bulgária követi a dobogón, utóbbiak nagyjából megkétszerezték az engedélyek számát

– mondta a szakértő. Hazánkban Budapest áll az élen, azon belül 3., 8., 9., 11., 13. és 14. kerületek a legnépszerűbbek. Valkó Dávid szerint a következő években a tapasztalt, nagytőkeerős beruházók irányába koncentrálódik majd az ingatlanpiac. Az elemző kiemelte: már most is vannak 27 százalékos áfával számoló projektek, jövőre pedig már ezek adják a kínálat nagy részét, így tovább nőnek majd az új lakások árai.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Dohányosokat kérdeztek, érdekes dologok derültek ki

Dohányosokat kérdeztek, érdekes dologok derültek ki

A leszokási hajlandóságot nagyban befolyásolja, hogy mennyire érezzük távolinak a dohányzás negatív, illetve a leszokás pozitív következményeit – derül ki az ELTE PPK kutatóinak 1500 dohányost bevonó vizsgálatából.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
Oszkó Péter: a tech szektor forrásbősége idén nem fog visszatérni

Oszkó Péter: a tech szektor forrásbősége idén nem fog visszatérni

A felemás tőkepiaci- és a kihívásos makrogazdasági körülmények ellenére nyereséges évet zárt tavaly az OXO Technologies. Fenn tudták tartani a korai befektetésekkel kapcsolatos tevékenységüket, és ezzel párhuzamosan szépen termeltek az érett szakaszban lévő stratégiai portfóliócégeik is. Idén már több forrás áramolhat a technológiai szektorba, mint tavaly, ugyanakkor a korábbi bőség egyhamar nem fog visszatérni a területre. Egyebek mellett ezekről a témákról beszélt Oszkó Péter, a OXO Technologies vezérigazgatója a Portfolio Checklist szombati különkiadásában.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×