eur:
392.91
usd:
355.66
bux:
72865.31
2024. szeptember 1. vasárnap Egon, Egyed
Baromfihús Budapesten, a Fehérvári úti vásárcsarnokban 2017. január 2-án. A baromfihús és az étkezési tojás általános forgalmi adója (áfa) 27 százalékról, a friss tejé 18 százalékról 5 százalékra csökkent január 1-jén.
Nyitókép: MTI Fotó: Balogh Zoltán

Többet fizethetünk a baromfihúsért

Mintegy 10 százalékos baromfihús áremelkedést tart szükségesnek a Baromfi Terméktanács.

A növekvő takarmányköltségek, valamint a bérköltségek jelentős emelkedése önmagában még nem kényszerítenék rá az ágazatot az áremelése, de Európa-szerte emelkedtek ezek a költségek, ezért a külföldi konkurencia sem fogja tudni olcsóbban előállítani a termékeit - mondta Csorbai Attila, a Baromfi Termék Tanács igazgatója.

Mindezeket együttvéve

átlagosan tíz százalék körüli áremelés lenne a reális és indokolt a teljes baromfitermékkörben ahhoz, hogy a költségek növekedését kompenzálja az ágazat

- tette hozzá az igazgató. Szólt arról is, hogy nem a költségek határozzák meg jellemzően az árakat, hanem a kereslet és a kínálat viszonya.

Kereslet-kínálat

A baromfihús az ötszázalékos kedvezményes áfakörbe tartozik, ez segített az ágazat helyzetén a korábbiakban, hiszen megnőtt a kereslet a baromfitermékek iránt. A kereslet indokolja azt is, hogy jelenleg ezeket a költségnövekedéseket be tudják építeni és át tudják terhelni a termékpálya további szerepére, majd a fogyasztóra - fogalmazott Csorbai Attila.

Az igazgató szerint most a költségek oldaláról indokolt lenne a 10 százalékos emelés. Mint mondta, keresettek a baromfitermékek, talán még hiány is van belőlük, ez az áremelés irányába mozdíthatja az egyensúlyt.

Az áremelkedést az is elő fogja segíteni, hogy a sertéspestis következményeként nagy mennyiségű sertéshús fog kiesni a piacról, amit Csorbai Atttila szerint baromfival fognak pótolni.
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.02. hétfő, 18:00
Maruzsa Zoltán
a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára
Orosz kémpara miatt nő a szakadék Magyarország és az EU-tagállamok között

Orosz kémpara miatt nő a szakadék Magyarország és az EU-tagállamok között

Bőven lett volna téma az Európai Unió külüminiszterei találkozóján, de megint Magyarország került a főszerepbe, ami tovább mélyítette a szakadékot a kormány és a többi EU-tagállam között. A fegyverszállítások és Ukrajna támogatása kapcsán megint kiéleződött a feszültség, és ismét napirendre került az oroszok számára megnyitott, kibővített jogkörrel bíró Nemzeti Kártya nevű tartózkodási engedély ügye. A konfliktus elmélyülése még inkább aláássa a magyar EU-elnökség mozgásterét.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×