Most zajlik az első nyugdíjas-szövetkezetek bejegyzési eljárása. Van olyan, amit a cégbíróság már be is jegyzett – mondta Fiák István.
Hozzátette:
a szövetkezetek próbaüzemszerűen már augusztusban elkezdenek kiépíteni kapcsolatokat a megbízókkal és nyugdíjasokkal.
Elmondta, hogy terveik szerint a most alakuló nyugdíjas-szövetkezeteket egy közös weboldalon gyűjtenék össze.
Eddig öt nyugdíjas-szövetkezet van. Közülük a Szomszédok országos lefedettségű, amely valójában négy nyugdíjas-szövetkezet összefogásával jött létre – mondta a Diákész elnöke.
Fiák István elmondta, hogy nagyon sokan érdeklődnek a nyugdíjas-szövetkezetek alapítása iránt, ezért egy mentorprogram létrehozását javasolták, hogy a nyugdíjas-szövetkezetek alapítását, megalakulását és beindítását mentorok segítsék.
A Diákész elnöke közölte: a gazdaság minden ágazat érdeklődik a munkát vállaló nyugdíjasok iránt, de a legnagyobb érdeklődés a vidéki kiskereskedelmi láncoknál van.
A kistelepülések boltjaiba ugyanis már az iskolaszövetkezetek sem tudják visszacsábítani a városokba költöző diákokat.
„Ezek a kiskereskedelmi láncok sokszor nem tudnak mást tenni, mint hogy a korábban ott dolgozó nyugdíjasaikat hívják vissza. Nekik kiváló lehetőség a nyugdíjas-szövetkezeteken keresztül visszahívni a nyugdíjas kollégákat” - jelentette ki a Diákész elnöke.
Fiák István elmondta, hogy a nyugdíjasok foglalkoztatása teljesen ugyanúgy fog működni, mint a diákmunkánál, mivel az már bevált, biztonságos, és jogszabályok által igencsak védett.
„A nyugdíjas-szövetkezetbe belépő nyugdíjasok tulajdonosok lesznek, és a szövetkezeten keresztül vállalkoznak. A szövetkezet áll jogviszonyban a megbízóval, a megbízást pedig a szövetkezet tagjai teljesítik” - részletezte a Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetsége elnöke.