Infostart.hu
eur:
386.06
usd:
332.22
bux:
121419.43
2026. január 19. hétfő Márió, Sára

Rogán: Simor mandátuma végéig marad, januárban folytatódnak az IMF-tárgyalások

Simor András jegybank-elnök mandátuma végéig a helyén marad, a Magyar Nemzeti Bank és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének összevonása csak ezt követően lehet aktuális - fejtette ki Rogán Antal, a parlament gazdasági és informatikai bizottságának elnöke a TV2 Mokka című műsorában szerdán. A fideszes politikus elmondta, várhatóan januárban folytatódnak az IMF-tárgyalások.

A José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke által a magyar miniszterelnöknek írott levélről elmondta, sok ilyen levelet kaptak, például a bankadó vagy a különadók kapcsán. Ha eleget tettek volna a felszólításoknak, mint például Románia, akkor az ország sokkal rosszabb helyzetben lenne. Romániában is csökken a banki hitelezés, mint Magyarországon, miközben ott a kormány 25 százalékkal csökkentette a fizetéseket és 15 százalékkal a nyugdíjakat.

Kifejtette, óvatosan kezeli az ilyen felszólításokat, aminek oka az is, hogy nagy bajban vannak az euróövezet országai. A nyomásgyakorlás arról is szól, hogy Magyarország ne maradjon ki az uniós paktumból.

Rogán Antal elmondta, hogy az IMF-Európai Bizottság tárgyaló delegáció három kérést fogalmazott meg. Az első az volt, hogy ha lehet, a magyar pénzügyi rendszer stabilitása érdekében a kormány kössön megállapodást a Bankszövetséggel, s például rendezze a bankadó és a válságadók körüli kérdéseket. Ez megtörtént, s egyebek mellett rendezték devizahitelesek helyzetét, s tételesen bemutatták a válságadók kivezetésének menetrendjét.

A másik kérés az volt, hogy a költségvetést igazítsák a várható európai növekedéshez és az euró várható forintárfolyam-szintjéhez. Ezt szintén megtette a parlament.

A harmadik kérés az volt, hogy vagy vonják vissza a jegybanktörvény módosítását, vagy egyeztessék a benne szereplő pontokat. Ez az Európai Központi Bankkal megtörtént. A bank tizenöt észrevételt tett, ebből tizenhármat maradéktalanul, a tizennegyediket ötven százalékban veszik figyelembe. A tizenötödiket pedig nem, mert az ország nem tagja az eurózónának, ezért még nem kell alkalmazkodnia hozzá.

Hozzátette: a vita arról szól, hogy nőhet-e a monetáris tanács tagjainak a létszáma. Két fővel nőni fog - mondta.

Aláhúzta, a jegybank független, illetve a Monetáris Tanács tagjai is függetlenek, amit mutat a legutóbbi kamatemelés is. A kormány ugyanis nem szeretett volna emelést, mert nem támogatja a gazdasági növekedést. A tagok számát pedig azért kell növelni, hogy ha lejár néhány tanácstag mandátuma, kontinuitás legyen a szervezetben.

Kifejtette: eszük ágában sincs elmozdítani Simor Andrást.

Elmondta, a törvényt azért akarják módosítani, hogy megteremtsék az alkotmányos lehetőséget egy később lehetséges, a jegybankot és a felügyeletet érintő, 2013-as vagy 2014-es összevonásnak.

Rogán Antal szerint az IMF-uniós tárgyalások várhatóan januárban folytatódnak. A politikus reális esélyt lát a megállapodásra, arra számít, hogy a készenléti hitelnél egy kicsivel jobb megállapodást sikerül kötni, hiszen nem hitel kell, hanem az, hogy biztonságosan tudják finanszírozni az országot a következő években.

Címlapról ajánljuk
NIS – Hortay Olivér: az olajpiacon is felértékelődhet Magyarország pozíciója

NIS – Hortay Olivér: az olajpiacon is felértékelődhet Magyarország pozíciója

Közel két hónapos szünetet követően vasárnap újrakezdte a termelést a pancsovai kőolajfinomító. A hír azért is érdekes, mert a hírek szerint ebben nagy érdekeltsége lehet a magyar olajtársaságnak is, sőt, Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági miniszter nyilatkozatai alapján okkal számíthatunk arra, hogy a Mol többségi tulajdonrészt vásárol a Szerbiai Kőolajipari Vállalatban (NIS). Ennek részleteiről Hortay Olivért, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. energia és klímapolitikai üzletágának vezetőjét kérdeztük.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×