Infostart.hu
eur:
355.47
usd:
313.59
bux:
139454.29
2026. június 25. csütörtök Vilmos

Már az Európai Bíróság előtt a helyi iparűzési adó

Az érintett cégek szerint uniós jogba ütközik a magyarországi helyi iparűzési adó, a kormány és Brüsszel szerint nem. Ez az Európai Bíróságon, a témáról tartott csütörtöki tárgyaláson derült ki.

Az Európai Unió luxembourgi székhelyű bírósága egyetlen ülésen tárgyalta a témát, ítélethirdetés ősszel várható. A kizárólag az uniós jogot vagy szerveket érintő ügyekkel foglalkozó bíróság ezúttal két beadványt tárgyalt: az egyik a Zala Megyei Bíróságtól, a másik a Vas Megyei Bíróságon keresztül a Legfelsőbb Bíróságtól érkezett Luxemburgba.

Az unió elé terjesztett kérdések egyike az, hogy a csatlakozási szerződésben szereplő kitétel, miszerint Magyarország 2007. december 31-ig fenntarthatja a helyi önkormányzatok által meghatározott ideig nyújtott iparűzési kedvezményeket, értelmezhető-e úgy, hogy Magyarország átmeneti mentességet kapott az iparűzési adó fenntartására, vagy úgy, hogy a szerződés elismerte Magyarország jogát magának az iparűzési adónemnek a fenntartására is.

Azt is kérdezik a magyar testületek, hogy mely ismérvek alapján minősül egy adófajta nem forgalmi jellegű adónak. A Legfelsőbb Bíróság korábbi tájékoztatása szerint az Európai Bíróság ítéletétől több száz magyarországi per sorsa és mintegy 400 milliárd forint adófizetési kötelezettség teljesítése függ.

Az Európai Bíróság novemberben hozott precedensértékű ítéletet az iparűzésihez hasonló adófajták ügyében, és abban összeegyeztethetőnek találta az európai uniós joggal a termelési tevékenységre kivetett olasz regionális adót.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Áfacsökkentést szeretnének a zöldség- és gyümölcstermesztők

Áfacsökkentést szeretnének a zöldség- és gyümölcstermesztők

A hazai zöldség-gyümölcs mintegy 70 százaléka az áruházláncokon keresztül kerül a fogyasztóhoz –ez a szektor fehér és legális –, míg 30 százalék forog más csatornákon annak pedig akár fele is lehet a fekete kereskedelem. Ezen kívül még újabb 10-20 százalék illegális kereskedelmet nem láthat a statisztika – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Apáti Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke.
inforadio
ARÉNA
2026.06.25. csütörtök, 18:00
Mészöly Géza korábbi válogatott labdarúgó, edző
Újvári Gábor újságíró, sportvezető
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×