A halászsirályt évente egy-két alkalommal figyelik meg Magyarországon. „Ez a madár már évek óta visszajár. Valószínűleg ugyanazt az egyedet figyelhetjük meg már két-három éve 2021 decembere óta, minden télen” – mondta a sonline.hu-nak Takács Ádám amatőr ornitológus, hozzátéve: a balatonboglári mólónál telelő egyedet az idei hideg évszakban először 2024. december 7-én észlelték.
„Valahogy megtetszett neki a Balaton, valószínűleg korábban már sikerült itt áttelelnie, ezért újra visszajött” – vélekedett Takács Ádám. Mint mondta, a Balatonon télen több sirályfaj is megfigyelhető. A leggyakoribbak a kisebb testű dankasirályok, valamint a nagy testű sztyeppi sirályok. De kisebb számban előfordul viharsirály és kis sirály is.
A halászsirály a maga nagy termetével és fekete fejével egyértelműen kitűnik a többi faj közül. Akár a laikusok is kiszúrhatják Balatonbogláron, mert közel merészkedik a mólóhoz.
A halászsirály Közép- és Nyugat-Európában ritka vendég. Fő előfordulás területe a Fekete-tenger vidékétől keletre, Kis- és Közép-Ázsiában található, így Magyarországon évente csupán néhány alkalommal lehet vele találkozni.
„Ez az egyetlen ilyen nagy termetű, fekete fejű sirályfaj a világon. Amikor legutóbb megfigyeltem, magányosan ült a vízen, de előfordul, hogy más sirályok közé keveredik. Nincs különösebb konfliktusa más fajokkal” – tette hozzá az amatőr ornitológus.