A hellovidek.hu-n a KRTK Regionális Kutatások Intézetének fiatal kutatója, dr. Vasárus Gábor László beszélt erről. Ő úgy látja, hogy a borostyán 30-35 fokig melegszik csak a párologtatása miatt, így megvédi az épület falát, mert a vakolat szintje alatt már csak 25-30°C-os lesz a fal hőmérséklete. Az sem igaz, hogy károsítja a vakolatot, legalábbis ugyanis "egy hungarocellel burkolt falban például már egyáltalán nem képes kárt okozni egy növény gyökere".
Hasonlóan vélekedett Magyari Szabolcs kertész is. Azt mondja, "szó sincs arról, hogy a repedéseket tovább tágítja és a vakolat sem pereg le miatta. Cserébe viszont pazar látványt nyújt az év minden napján."
A falat sem szárítja ki, mert "a borostyán fás szárából kizárólag kapaszkodó gyökerek nőnek ki, amelyet egyedül a tapadást szolgálják. A táplálékot és a nedvességet kizárólag a földben található gyökerén keresztül veszi fel."
A MI-t kérdezve azonban már árnyaltabb lesz a kép. A Google Geminijétől azt a választ kaptuk, hogy "a borostyánnak léggyökerei vannak, amikkel kapaszkodik a falhoz. Ezek a gyökerek befurakodhatnak a vakolat repedéseibe, és idővel megrongálhatják azt. Ez főleg a gyengébb minőségű vakolatokra és a régi épületekre veszélyes." Ezért a mesterséges intelligencia azt javasolja, hogy olyan borostyánfajtát válasszunk, amelynek kevésbé agresszívak a gyökerei, mint mások. Ilyen fajta például a Hedera helix 'Goldchild'.
Fotó: Pixabay.