Általában augusztus 20. körül szoktak útra kelni a gólyák és két hét alatt kiürül az ország – mondta a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesült szóvivője. Az idei év azonban furcsán alakult, a költési időszak elején az esőzések miatt sok fészek megsemmisült, és pótköltések voltak.
A tapasztalatok alapján a nehézségek ellenére a fehérgólya vonulás átlag közeli módon történt idén. Voltak olyan részei az országnak, ahol egy-másfél héttel korábban elindultak, volt, ahol augusztus 20. körül, és volt, ahol még mindig etetnek a szülők – fejtette ki Orbán Zoltán.
Beszámolt arról is, hogy 2004-2005 óta minden télen
van Magyarországon áttelelő gólya, ezek számát 10-40 közé lehet tenni.
Ezek a madarak emberi gondoskodás nélkül áttelelnek.
Nem lehet tömeges áttelelésről beszélni: itthon 4700-5500 gólyapár költ, ehhez képest a néhány tucatnyi madár elenyészőnek számít – tette hozzá.
A szóvivő közölte: a madarak őszi vonulása júliusban elkezdődik, a legkorábban a hím kakukk indul.
A vonulás szeptemberben-októberben csúcsosodik ki az időjárástól is függően.
Az ismert madarak közül a következő a fecske lesz, amely elhagyja az országot. Augusztus végén, szeptember elején kezdenek el a drótokon gyülekezni. Szeptember 20. körül kezd a magyar fészkelőállomány délre indulni, a korábbi példányok az északról érkező, az országon átvonuló fecskék – tudatta Orbán Zoltán.