eur:
400.16
usd:
366.62
bux:
89731.32
2025. április 3. csütörtök Buda, Richárd
hacker  phishing scam during coronavirus pandemic cyber security concept
Nyitókép: thomaguery/Getty Images

Kémhálózatokat leplezett le a Facebook anyacége

A Facebook anyacége olyan indiai és izraeli bérkém-hálózatokat fedezett fel állítása szerint, amelyek újságírók, disszidensek és politikusok után kémkedtek hamis profilok és hekkerek segítségével.

Összesen hét hálózat Facebook- és Instagram-profiljait törölte a Meta, köztük a Black Cube-ét, amelyet állítólag Harvey Weinstein is felbérelt arra, hogy színésznők és újságírók megfigyelését végezze el. A Meta szerint nagyságrendileg 50 ezer embert érintett a szervezetek kémtevékenysége, mindannyiukat értesítették érintettségükről.

A Meta a Torontói Egyetemmel közösen végezte a felfedezéseket hozó munkát a privát kémüzletágban, amely egyre virágzóbb, ám a Biden-adminisztráció szeretné letörni lendületét – írja a CNN.

A magánkémek nem válogatnak

A Citizen Lab, a Torontói Egyetem digitális jogokkal foglalkozó kutatóközpontja a vizsgálódások során Ayman Nour volt egyiptomi elnökjelölt, Abdel Fattah el-Sisi egyiptomi elnök kritikusának telefonján invazív kémprogramot fedezett fel, amelyet állítólag az egyik megfigyelő cég, a Cytrox készített.

"Bár ezek a kiberzsoldosok gyakran azt állítják, hogy szolgáltatásaik csak bűnözőket és terroristákat céloznak meg, hónapokig tartó vizsgálatunk arra a következtetésre jutott, hogy válogatás nélkül dolgoznak és a tekintélyelvű berendezkedés szerint működő országok vezetőinek kritikusait is célozzák az emberjogi szervezetek aktivistái mellett" – nyilatkozott a Meta egy kutatója.

Tevékenységük széles körű

A vizsgált hét megfigyelőcég és -szervezet számos szolgáltatást kínál a mobiltelefonokhoz való hozzáférésre szolgáló, könnyen használható hackereszközöktől kezdve a közösségimédia-fiókokhoz való hozzáférésen át a célpontok megfigyeléséig.

A Black Cube szolgáltatásai közé tartozott, hogy filmgyártóknak, végzős diákoknak és civil szervezetek munkatársainak adta ki tagjait, hogy világszerte megfigyelhessen célpontokat.

Egy másik izraeli cég, a Bluehawk CI közösségimédia-fiókjait használta arra, hogy a Fox News és más hírcsatornák újságíróinak adják ki magukat, így próbálták becsapni a célpontjaikat azzal, hogy egy tévécsatornának adnak interjút.

A Black Cube, a Bluehawk és a Cytrox mellett az izraeli Cobwebs Technologies és Cognyte cégekhez, az indiai BellTroX céghez, valamint egy, a Meta által nem azonosított kínai szervezethez kapcsolódó fiókokat tiltott le a Meta. Az érintett cégek közül a BellTroXot nem tudta a CNN kommentárért elérni, a Cobwebs azt állítja, nem tudnak semmit a vizsgálatról, de törvényesen működnek. A többi cég nem válaszolt a megkeresésekre.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Minden importra vámot jelentett be Donald Trump, az EU 20 százalékosat kapott
tudósítónktól

Minden importra vámot jelentett be Donald Trump, az EU 20 százalékosat kapott

Bemutatta a világnak védővámjait Donald Trump. Az amerikai elnök minden, külföldről érkező termékre minimum 10 százalékos vámot vetett ki, még közeli szövetségeseire is, és további 25 százalékot az import autókra. Ez egy kereskedelmi háború nyitánya lehet. Cikkünkben összeszedtük a vámmal sújtott országok listáját.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.03. csütörtök, 18:00
Sótonyi Péter
az Állatorvostudományi Egyetem rektora
Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti

Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti

Donald Trump új vámháborúja alapjaiban rengeti meg a globális kereskedelmi rendszert: az Egyesült Államok legfontosabb partnereire, köztük az EU-ra és Kínára is brutális importvámokat vetett ki. Az Európai Unió 20, Kína 34 százalékos vámterhet kapott, ami egyes elemzések szerint az uniós export akár 19%-os visszaeséséhez és 0,33%-os GDP-csökkenéshez vezethet. Az USA sem ússza meg: a JP Morgan szerint az amerikai gazdaság 1%-os visszaeséssel, a Goldman Sachs szerint pedig jelentős növekedési lassulással nézhet szembe. A Trump-féle "vám az új adó" doktrína kiszámíthatatlansága mellett a beruházások jövője is bizonytalan, miközben a történelmi tapasztalatok szerint a kereskedelem akadályozása még soha nem hozott tartós gazdasági előnyt. A világ egyik legnagyobb haszonélvezője most saját rendszerét borítja fel – következményei messze túlmutatnak egy átlagos gazdaságpolitikai húzáson – éppen ezért várható következményeit is nehéz a bejelentések után alig néhány óra elteltével felmérni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×