Infostart.hu
eur:
386.15
usd:
330.58
bux:
116783.9
2026. január 12. hétfő Ernő
Bécs, 2014. július 5.Sinead OConnor Grammy-díjas ír énekesnő fellép a Bécsi Jazz Fesztiválon az Operaházban 2014. július 5-én. (MTI/EPA/Herbert Pfarrhofer)
Nyitókép: MTI/EPA/Herbert Pfarrhofer

Nem sokkal halála előtt szomorú videót készített Sinéad O’Connor

Írországot és világszerte a középkorú poprajongókat is megrázta Sinéad O’Connor ír énekesnő halála. O’Connor két dologról volt igazán híres: egy szomorú balladáról és arról, hogy összetépte a pápa képét. Életében több csapás is érte. A hír nyomán özönleni kezdtek az előtte való tisztelgések.

Ha valakit megkérdeznek arról, mit tud Sinéad O’Connorról, akkor a legtöbb embernek egy videó, benne egy tüskehajú, hatalmas szemű és teljesen magával ragadó fiatal nő jut az eszébe, akinek egyetlen könnycsepp gördül végig az arcán, annyira átéli a Nothing Compares 2 U című dalt... amiről a legtöbben nem is tudták, hogy a már szintén elhunyt Prince száma volt.

O’Connor annyira fontos volt az íreknek, hogy az RTE közszolgálati rádió megszakította adását: „hatalmas szomorúsággal jelentjük be: szeretett Sinéadünk elment”.

Sietve fejet hajtott előtte Leo Varadkar ír miniszterelnök, aki azt írta a Twitteren, hogy zenéjét világszerte szerették, tehetsége pedig párját ritkító volt. Michael Higgins köztársasági elnök méltatta, hogy O’Connor félelem nélkül kiállt a számára fontos ügyek mellett. Conor McGregor UFC-harcos azt írta: „angyali hangja volt. Mi, írek elvesztettük az abszolút legjobbikunkat. Én pedig egy barátot. Remélem, most otthon vagy, a fiaddal”.

Ezzel arra a tragédiára utalt, hogy O’Connor 17 éves fia, Shane tavaly öngyilkosságot követett el. Rajta kívül még három fia volt, három másik házasságból és megemlékezők megemlítették a csapásokat... például a szülői házban elszenvedett fizikai bántalmazásokat, mielőtt édesanyja autóbalesetben meghalt volna és azt, hogy bolti lopás miatt 15 éves korában apácákhoz – vagy ahogy ő mondta: börtönbe - került. Az egyik apácától kapott gitár volt azonban az, ami elindította a zenei pályán.

Az élete során mentális problémákkal – bipoláris zavarral - küzdő O’Connor ismert volt megalkuvást nem tűrő, néha militáns nézeteiről.

Amikor második lemezével megnyerte a Grammy-díjat, nem volt hajlandó elmenni a gálára, mert szerinte túl kommersz volt a zeneipar.

Később arról beszélt: az ágazat korrupt, tele van vámpírokkal... csak úgy lehet túlélni, ha az ember szereti a zenét.

Kampányolt az abortusz és a HIV-vírussal élők mellett, ami az 80-as évek erősen tradicionista, katolikus Írországban egyszerre volt szentségtörő és hősies tett.

Emlékezetes módon botrányt okozott, amikor egy amerikai tévéműsorban dühösen összetépte a pápa fényképét, amikor kezdtek elterjedni a hírek arról, hogy egyes papok gyerekeket molesztáltak. Benedek pápa 18 évvel később kért bocsánatot az ügyben.

Emellett azt állította Prince-ről, hogy fizikailag megtámadta, mert feldühítette, hogy ő csinált világslágert a számából. „Egész életében a békét kereste, reméljük, hogy most megtalálta” – mondta róla egy tudósító.

O’Connor életében 10 lemezt vett fel és bár azt mondta 2003-ban, hogy visszavonul, 2014-ben is kiadott egy albumot és az Outlander tévésorozat főcímdalát is elénekelte. 1999-ben pappá szentelték, de 2018-ban áttért az iszlám hitre és a Suhada Szadakat nevet választotta. „A barátaim azt mondják rólam, nem vagyok borzalmas... csak nem vagyok unalmas” – vallotta egy interjúban. Sinéad O’Connor 56 évet élt.

Címlapról ajánljuk
500 fölött a halottak száma Iránban, a bukás szélén álló iszlám rezsim durva terrorral reagál a tömegtüntetésekre

500 fölött a halottak száma Iránban, a bukás szélén álló iszlám rezsim durva terrorral reagál a tömegtüntetésekre

Bár halálbüntetés is járhat érte, tömegével égetik el a tereken a hidzsábjukat a nők Iránban, így tiltakozva az iszlám rezsim elnyomása ellen. Az internet letiltása miatt nem lehet ellenőrizni, de egy jogvédő szervezet szerint több mint 500 embert öltek meg az iráni tüntetések idején. A kórházak megteltek, van, ahol az utcán terítették ki halottakat, hogy a családjuk azonosítsa őket. A hatalom szerint Amerika és Izrael tüzeli a tiltakozásokat.
inforadio
ARÉNA
2026.01.12. hétfő, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×