eur:
411.19
usd:
394.46
bux:
0
2024. december 27. péntek János

A hattyúkkal kel útra ősszel egy brit állatvédő

Az orosz sarkvidéki területektől Nagy-Britanniáig követi a hattyúk vándorlását egy brit állatvédő, aki a több mint 7000 kilométeres utat egy speciális motoros sárkányrepülővel teszi meg ősszel.

Sacha Dench a lehető legközelebb próbál kerülni a hattyúkhoz. Esténként a közelükben száll le és igyekszik megfigyelni szokásaikat. A nagy úttal arra akarja felhívni a figyelmet, hogy az utóbbi húsz évben erősen megcsappant a Bewick-hattyúk száma - számolt be róla a BBC News.

Az út első felében az orosz tundrán kel át, ahol szélsőséges időjárással kell megküzdenie, de azt is számításba vette, hogy azon a vidéken jegesmedvék, barnamedvék és farkasok is élnek. Az utazás első ezer kilométeres távján nem számíthat földi támogatásra, mert azon a tájon nincsenek kiépítet utak.

Dench, aki korábban a szabadtüdős merülés bajnoka volt (egy levegővétellel több mint hat percig volt a víz alatt), elmondta, hogy a helyi nomád állattenyésztőktől számíthat segítségre, valamint az időjárás-jelentésekre hagyatkozik az út tervezésénél. Lehetőség szerint vadászok által hátrahagyott apró kunyhókban alszik majd.

A hattyúk vándorlását követve 11 országot szel át, helyi közösségekkel, állattenyésztőkkel, gazdálkodókkal, vadászokkal találkozik. Be szeretné mutatni a világnak a hattyúk "csodálatos repülését" a tundrától az Egyesült Királyságig, és fel akarja hívni a figyelmet arra, hogy a hattyúknak biztonságos légi ösvényre van szüksége a vándorláshoz.

Sacha Dench két évig készült a nagy útra, amelyre Svédországban tréningezett. Az állatvédő az Oscar-díjas Judi Dench színésznővel is felvette a kapcsolatot, miután egy családtagjától megtudta, hogy rokonságban állnak egymással.

A színésznő elmondta: rendkívül izgalmasnak tartja a tervet, és büszke arra, hogy támogathatja. "Segíteni kell ezeknek a gyönyörű madaraknak" - fűzte hozzá és megígérte, hogy követi majd az expedíciót.

Címlapról ajánljuk
Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

A magyar színház- és filmművészet megkerülhetetlen alakja, és bár mostanában csak ritkán tűnik fel a vásznon, de mégis jelen van. Azt mondja, akik kíváncsiak rá, megtalálják, de tanítani nem akar, csak beszélgetni. Cserhalmi György szerint egy időtálló alkotás és a szakmai párbeszéd legfőbb építőköve egyaránt a kölcsönös bizalom. Úgy véli, a színművészeknek a színház az anyukájuk, a film pedig a mostoha papájuk, aki „hol kedves, hol nem”.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×