Infostart.hu
eur:
359.97
usd:
316.48
bux:
144473.37
2026. július 28. kedd Szabolcs
Nyitókép: Szalay-Bobrovniczky Kristóf/Facebook

Félszáz páncélossal bővült a honvédség harci „ménese” – képek

56 Gidrán harcjárművel bővül a Magyar Honvédség (MH) eszközparkja, amelyekkel összesen már 106 darab teljesít majd szolgálatot - mondta a honvédelmi miniszter pénteken Gödöllőn.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf elmondta, hogy az 56 új harcjármű hosszú évek munkájának az eredménye, és egy szintén hosszú folyamat egyik állomása. Hozzátette, hogy a honvédség a haderőfejlesztés keretében alapos előkészítő munkát követően döntött úgy, hogy ezt a típust rendszeresíti az összkerékhajtású eszközigényére.

Nem egy másutt fejlesztett és kész végterméket vásároltunk meg, nem valamilyen ügyes értékesítő ránk sózott egy polcról levehető eszközt, hanem egy közös fejlesztés eredményeképpen kifejezetten a Magyar Honvédség igényeire kifejlesztett eszköztípusról beszélhetünk - hangsúlyozta a honvédelmi tárca vezetője.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf elmondta, hogy ez a fejlesztés egy mérföldkő, amelyben ez a jármű hosszú távon is a Magyar Honvédség egyik rendkívül fontos eszköztípusa lesz.

A Gidránnak több verziója is létezik. Van a lövészek, van a tüzérek által használt eszköztípus, és van különböző szintű parancsnoki típus is. A Gidrán egy török gyártó Ejder Yalcin nevű alap gépkocsija, ezen a platformon lett kifejlesztve a harcjármű, amely egy kifejezetten műveleti körülmények közé tervezett és ott is tesztelt eszköz, amelyet Törökország első osztályú védelemipari szakértői fejlesztettek - tette hozzá Szalay-Bobrovniczky Kristóf.

Közölte: a magyar fejlesztés mindehhez az infokommunikációs eszközökkel, felderítő eszközökkel, illetve a fegyverzet különböző elemeivel történő integráció, amely a HM El Zrt. telephelyén és szakembereivel történik.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf megjegyezte, hogy HM El Zrt. a Honvédelmi Minisztérium tulajdonában lévő leányvállalat, amely a hadsereg felszerelésében és üzemeltetésében tölt be meghatározó szerepet. Az Ejder Yalcinből Gidránt varázsoló tudás itt van a HM El Zrt.-nél -fogalmazott, jelezve, hogy a gidrán egy régi magyar lófajta, amelyet Mezőhegyesen ma is tenyésztenek, és régen huszárlónak is használták.

A honvédelmi miniszter azt mondta, hogy az új Gidránok egy lánc fontos elemeit képzik, a Magyar Honvédség haderőtervezése elkötelezett emellett a típus mellett, és számos alakulat, illetve felhasználási típus tervez a Gidránok rendszerbe állításával. Ez az 56 eszköz integrációra érkezett ide Magyarországra, és majd amikor ez megtörténik, akkor kerül a végleges felszereltségével a vezérkar által meghatározott alakulatokhoz a Magyar Honvédségbe - ismertette Szalay-Bobrovniczky Kristóf.

Címlapról ajánljuk
Tudományos élménypark lehet a Planetáriumból

Tudományos élménypark lehet a Planetáriumból

Immár 9 éve van zárva a népligeti Planetárium, amely korábban évente akár 150 ezer látogatót is fogadott. Most a főváros és a kormány is azt vizsgálja, hogy miként lehetne megújítani az épületet és környékét. Kiss László csillagász egy tudományos élményparkot hozna itt létre.

Önállósodik az Alkotmánybíróság, maga választ elnököt mostantól, de csak három évre

Társadalmi egyeztetésre bocsátották: az uniós előírásoknak megfelelően bárki hozzászólhat a törvényjavaslathoz, amelynek a lényege, hogy az alkotmánybírók választanak maguknak vezetőt mostantól, de csak 3 évre. A költségvetési önállóság is visszaáll. A működés is sokkal átláthatóbb lesz, és munkájának tartalma ugyanott jelenik majd meg, ahol az összes magyar jogszabály.
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×