Péntek reggel hosszabb interjút adott Orbán Viktor a Kossuth rádiónak.
Elsőként az ukrajnai háború miatti orosz energiaimport-stop hátteréről beszélt, amelyet az EU tervez.
"Olyan politikát kell csinálni, amely az emberek érdekét szolgálja. Ehhez képest az unióban a többi politikus csupa olyan politikát visz, hogy az energia drágább legyen, ez abszurd dolog. De ez van valamiért. Egyetlen válasz van: ők az energiapolitikával nem a családokat akarják a segíteni, hanem az oroszknak akarnak ártani. Mi az ellenkező álláspontot képviseljük" - kommentálta az orosz energiára kiterjeszteni kívánt EU-s szankciókat a miniszterelnök.
Az egész fenyegetettség mögött az ukrán energiapolitika áll, ezért nem túlzás ukrán energiafenyegetettségről beszélni.
Ha szerinte nem tudtunk volna kiépíteni 6-7 év alatt kiépíteni a déli vezetékrendszert a déli vagy a "türk" vezetékrendszert, bajban lennénk.
Mindezek után is Magyarországnak évente 800 milliárd forinttal többe kerülne az, ha az orosz energiát pótolni kéne. Ez családonként
az áramszámla duplázódásával, a fűtésszámla négyszereződésével járna.
"Ez az ukrán követelés következménye, ezzel járna" - szögezte le.
Brüsszelnek azt üzente, "lehet tárgyalni", "adják ide nekünk" azt a pénzt, ami Ukrajna támogatása, ne velünk fizettessék meg a háború árát.
Energiahordozók másfelől
Emlékeztetett egy korábbi vitára egy Ukrajnát kikerülő gázvezetékről (Nabucco), végül azonban más vezetékek épültek meg, egy szlovák-magyar és egy "ravasz" építkezés dél felé, összekötve már meglévő vezetékeket, építve kompresszorállomásokat "radar alatt".
Ennek köszönhető, hogy Szlovákia most energiabiztonságban van.
Mindennek a kulcsországa Törökország, oda érkezik az azerbajdzsáni gáz is.
"Törökország elég bátor, hogy bármit mond a Nyugat, őt nem érdekli, hogy beengedheti-e az orosz gázt" - tette hozzá.
Van hazai gáz is, másfél milliárd köbméternyi, ehhez jön hozzá a magyar befektetés Azerbajdzsánban, ahol most már "tulajdonosként lépünk fel" a Mol és az MVM megállapodásának is köszönhetően, ezek a lépések pótolják ki Magyarország energiatermelő területeinek elvesztését - fejtegette.
Ukrajna még
Az EU Orbán Viktor szerint azt vette a fejébe, hogy olyan megállapodást köt az ukránokkal, amely alapján Ukrajna 1 millió embert tart hadrendben uniós pénzből, mondván, "ez nekünk védelmet jelent".
Ehelyett Orbán Viktor a saját nemzeti hadseregek fejlesztését tartja követendő iránynak, nem lehet Ukrajna "feneke alá odatolni egy egymilliós hadsereget a mi pénzünkön, az egész egy zűrös ötlet, világossá tettük, hogy nem értünk egyet, a magyarok pénzét nem fogjuk elküldeni".
A másik kérdés az EU-tagság: egészen más szabályok vonatkoznak unión kívüli ország támogatására, mint a tagállamokéra, Ukrajna "mint a szivacs" fogja felszívni a nekünk járó uniós pénzeket. Tudomásul vette, hogy a Tisza Párt szavazóinak 58 százaléka Ukrajna EU-csatlakozását támogatja, de a Voks 2025 "nem pártszavazás, hanem össznemzeti".
Kémbotrány
Kommentálta az "ukrán kémtevékenységet" is Magyarországon, "ennek van egy szintje, amit tolerálunk, a szövetségeseink is benéznek ide, ha nagyon kell, mi is benézünk máshova" - említette.
De most magyar kémeket tartóztattak le Ukrajnában, "amihez nekünk semmi közünk sincs", Magyarország azonban ellenlépéseket tett, nem lehet tűrni, hogy "ukránbarát propagandahálózatot működtessenek". Ami eszébe sem jutott, hogy az ellenzéki pártok és az ukrán titkosszolgálat "ilyen mély barátságot ápol", "mint kés a vajban jönnek előre az ukrán titkosszolgálatok az ellenzéki pártokon keresztül".
Látott olyan videókat, ahol ukrán ügynökök szerveznek kapcsolatokat, találkozókat magyar ellenzéki erők számára, hogy támogassák Ukrajna uniós csatlakozását, ezért szerveznek titkosszolgálati akciókat Magyarország területén, akkor is, "ha a gatyánk is rámegy".
"Értem én, nekik ez fontos, komoly erőforrásokat mozgósítanak" - tette hozzá.
Átláthatósági törvény
Szólt még az átláthatósági törvényről, amit "enyhe szabályozásnak" nevezett.
Egyetlen célja van a törvénynek, hogy aki politikával foglalkozik, szervezetként ne fogadjon el külföldről támogatást, politikai média se.
"A magyar embereknek nem az a dolguk, hogy állandóan benézzenek a függöny mögé, de tudniuk kell, hogy egy vélemény a szerzőé, vagy fizetnek neki azért, hogy azt írja" - ecsetelte Orbán Viktor.
Pártokra is van egy vonatkozó szabály, hogy mit szabad és mit nem, ezt terjesztenék most ki a civil szervezetekre: aki politikával foglalkozik, ne fogadhasson el külföldről pénzt.
Költségvetés 2026
Azt a célt tűzte ki jövőre, hogy a családokat támogatja a költségvetés, ott is elsősorban az édesanyákat, idén októbertől életük végéig a 3 gyermeket szült vagy nevelő anyák adómentesek lesznek, jövőre a kétgyermekesek, korosztályonként.
"Ezt ha van háború, ha nincs, mindenképp végre fogjuk hajtani" - mondta.
Gazdasági kérdések
Végül szólt még gazdasági kérdésekről, jelenleg még több "jön be" fogyasztásból, mint fejlesztésből, de ez hosszabb távon nem így lesz, a fejlesztésből, beruházásból "növekedési energia lesz".
"Nekünk egyszerre kellenek nagyok és kicsik" - utalt egyszerre a Demján Sándor programra és a BYD Magyarországra településére. "Engem nem érdekel, hogy keleti vagy nyugati, nekünk a legjobb kell" - fejtegette a kormányfő.