Infostart.hu
eur:
355.32
usd:
305.21
bux:
131476.18
2026. május 26. kedd Evelin, Fülöp
Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő a Kormányinfó sajtótájékoztatón a Miniszterelnöki Kabinetiroda épületében 2024. október 16-án.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Gazdaságvédelmi akcióterv: 21 új intézkedés jön

Három területen is változtat a kormány, jelentős támogatások nyílnak meg – jelentette be Gulyás Gergely. Megnéztük, pontosan milyen intézkedések jönnek a következő hetekben.

Új gazdasági akciótervet fogadott el a kormány – jelentette be Gulyás Gergely a Kormányinfón. A Miniszterelnökséget vezető miniszter arról beszélt, hogy a jövő évi költségvetést megalapozó 21 intézkedés célja, hogy a gazdaság elérje jövőre a 3–6 százalékos növekedést úgy, hogy ez a társadalom legszélesebb körét érintse.

Három pilléren nyugszik az akcióterv:

  • a jövedelmek vásárlóerejének folyamatos növelése
  • megfelelő lakhatás biztosítása és lakhatási válság kezelése
  • Demján Sándor-program a kis- és közepes vállalkozások támogatására

Az első pillért három intézkedéssel segítik:

  • lehetőleg hároméves bérmegállapodás lefektetése, amely lehetővé teszi a garantált bérminimum és minimálbér folyamatos emelés
  • munkáshitelt indít a kormány
  • a gyermekek után járó szja-kedvezmény jövőre 50 százalékkal nő, további 50 százalékkal 2026. január 1-jétől

A második pillér esetében a miniszter arról beszélt, hogy Budapest lakhatási válsággal küzd, és ennek megoldására is különböző intézkedések készülnek:

  • szigorítják a rövid távú lakáskiadás, az Airbnb feltételeit
  • növelik a kollégiumi férőhelyeket elsősorban a felsőoktatási hallgatók számára
  • fiataloknak szóló lakásprogramot hirdet a kormány
  • vidéki otthonfelújítási program indul
  • a SZÉP-kártyára érkező juttatások 50 százalékát átmenetileg lakásfelújításra is fel lehet használni
  • az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások átmenetileg lakáscélra is felhasználhatók lesznek
  • a munkáltatók által adható lakhatási támogatásra is adókedvezményt biztosítanak
  • az új ingatlanok kedvezményes, 5 százalékos áfakulcsát legalább 2026 végiéig fenntartják,
  • a bankok által önkéntesen vállalt 5 százalékos kamatplafont vezetnek be.

A harmadik pillérként a kkv-k méretének növelése érdekében meghirdeti a kormány a Demján Sándor-programot:

  • tőkefinanszírozási programot indítanak az új beruházások és fejlesztések segítéségre
  • kkv-beruházásélénkítő támogatási programot indítanak
  • a digitalizációt forrásokkal segítik
  • a Széchenyi Kártya Program beruházási típusú hiteltermékei esetében az éves kamatot 3,5 százalékra csökkentik
  • újraindítják az EXIM exportösztönző hitelprogramját
  • kifektetési tőkeprogramot indítanak az EXIM és a Nemzeti Tőkeholding együttműködésében
  • az uniós kifizetéseket felgyorsítják
  • a kkv-k adminisztrációját csökkentik, így például az előírt kötelező könyvvizsgálati értékhatárt növelik

A változások többségét Gulyás Gergely bejelentése szerint már január 1-jétől vezetné be a kormány.

Címlapról ajánljuk
Magyar Péter napirend előtti beszéde az Országgyűlésben: Önök nem saját pártjuk, hanem a nemzet szolgálatára esküdtek fel
cikkünk frissül!

Magyar Péter napirend előtti beszéde az Országgyűlésben: Önök nem saját pártjuk, hanem a nemzet szolgálatára esküdtek fel

Indul az új országgyűlési ciklus harmadik parlamenti ülése, napirend előtt Magyar Péter felszólalásával, akinek expozéjára a pártok szónokai reagálnak, majd a kormányfőt a viszonválasz lehetősége illeti meg. Magyar Péter közölte: a 8 éves korlátot kiterjesztik más vezető állami tisztségekre is, hogy a pártérdek, a hatalmi érdek és a magánérdek jobban szétválasztható legyen. Alaptörvény-módosítás is jön, felállítanak öt vizsgálóbizottságot is. Cikkünk folyamatosan frissül!

Érdekellentét rajzolódik ki az Egyesült Államok és Izrael között

Csicsmann László Közel-Kelet-szakértő szerint akár saját szakállára is támadást indíthat Izrael, ha Amerika és Irán megállapodik, ennek viszont megvan az oka, de lennének feltételei is. A Corvinus Egyetem tanára szerint tárgyalni lehet, közben viszont tele van aknával a Hormuzi-szoros, a mentesítés pedig fél év is lehet.
inforadio
ARÉNA
2026.05.26. kedd, 18:00
Zsidai Zoltán Roy
gasztronómiai szakember, a Zsidai-csoport tulajdonosa, ügyvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×