Mint arról az Infostart is beszámolt, a Karácsony Gergely főpolgármester a Fővárosi Vízművek veszteségei miatt próbált egyezkedni a kormányzattal, hogy ne akár 10 évvel ezelőtti szerződésekben meghatározott, azóta változatlan árakon kelljen a budapesti cégnek átadnia a vizet az agglomerációs települések számára, miközben az árak és költségek azóta a többszörösükre növekedtek. Egy kiszivárgott levél szerint azzal igyekezett minél nagyobb súlyt adni követelésének, hogy belengette annak lehetőségét, hogy "elzárja" a vizet az agglomeráció felé, amit a kormányzat zsarolásként értékelt. Megkeresésünkre a városvezetés közölte, hogy nem fogja elzárni a vizet, de úgy értékelte, nyomást kell gyakorolnia a kormányzatra, mert "a Fővárosi Vízművek és a főváros nem tudja tovább finanszírozni az állami vízszolgáltatócégek veszteségeit, ami az agglomerációs településeken keletkezik".
Kicsivel később Lantos Csaba energiaügyi miniszter közölte: a kormányzat törvényt módosíthat az ügy miatt.
Szerda este pedig a tárca egy közleményt adott ki, amely szerint "az Energiaügyi Minisztérium által kezdeményezett egyeztetés nem vezetett eredményre, a főváros vezetése a szerződések felmondásával való fenyegetést fenntartotta. Ezért volt szükség arra, hogy a minisztérium a főváros követelésére a vonatkozó szabályozás felülvizsgálatát követően jogszabály-módosítást kezdeményezzen."
Ne lehessen felmondani a szerződést
A víziközmű-szolgáltatásról szóló 2011. évi CCIX. törvény módosításához benyújtott javaslat egyértelműen biztosítja a közlemény szerint, hogy a víziközmű-szolgáltató ne mondhassa fel egyoldalúan az átadási szerződést akkor, ha az - az adott terület műszaki körülményei miatt - elengedhetetlen egy másik víziközmű-szolgáltató kötelezettségének teljesítéséhez.
Változhatnak az elkért összegek
A tervezet a lakossági rezsicsökkentést változatlan formában fenntartja, a nem lakossági felhasználókat érintően pedig a víziközmű-szolgáltatók elismert indokolt költségeire figyelemmel megteremti a lehetőséget az egységes alapdíjak fogyasztással arányos díjának bevezetésére.
Emellett a módosítás az országosan egységes díjak bevezetése mellett egy olyan újraelosztó rendszer működtetését teremti meg, amely a víziközmű-szolgáltatók elismert indokolt költségszintjéhez igazodó bevételt biztosít.