eur:
408.13
usd:
387.35
bux:
77771.12
2024. november 18. hétfő Jenő
Nyitókép: Pixabay

A Fővárosi Vízművek elkeseredett lépésre szánta el magát, miközben Budapest nyugtatja a településeket

A fővárosi önkormányzat továbbra is biztosítja a vízszolgáltatást az agglomerációs települések számára, de pert indít az állam ellen, amely tíz évvel ezelőtti áron fizet a fővárosnak. A településvezetők egyetértenek abban, hogy az alacsonyan rögzített közműdíjak miatt mindenhol elmaradnak a korszerűsítések.

A sajtóhírekkel ellentétben a fővárosi önkormányzat nem zárja el a vízszolgáltatást az agglomerációs települések elől – hangsúlyozta az InfoRádió kérdésére Tüttő Kata városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettes.

"A Fővárosi Vízművek és a főváros nem tudja tovább finanszírozni az állami vízszolgáltatócégek veszteségeit, ami az agglomerációs településeken keletkezik" – mondta a főpolgármester-helyettes, és hangsúlyozta: amíg a fővárosi önkormányzat életben van, biztosítani fogja Budapest minden közszolgáltatását. Magyarázata szerint az állami vízszolgáltató a Fővárosi Vízművektől vásárolja az agglomeráció városainak vízellátásához szükséges vizet, csakhogy tíz évvel ezelőtt megállapított áron, amihez képest azóta jelentős drágulás ment végbe.

Korábban a Magyar Nemzet arról írt, hogy a főpolgármester a kormánynak azt írta: a Fővárosi Vízművek nem tesz eleget a szerződésben rögzített vízátadási kötelezettségének, ha az állam nem fizet reális díjat a vállalatnak. A lap szerint a főváros 12 agglomerációs település vízellátását használná fel politikai zsarolásra.

Fáki László, az egyik érintett település, Szigethalom polgármestere azt mondta, a helyi önkormányzat több irányból biztosítja a település vízbeszerzését.

"Mi rendelkezünk saját kutakkal, tehát saját termelésű vizet is használunk az ellátáshoz" – magyarázta a polgármester. Hozzátette, a vízbiztonság érdekében évtizedek óta vesz át a település vizet a fővárostól is. Úgy véli, Budapest vezetésének igaza van a problémával kapcsolatban, mert egy évtizede nem változott a vízszolgáltatás díja, ez pedig a saját vízművüknek is problémát okoz, nincsenek fejlesztések.

Tüttő Kata kiemelte azt is, hogy a főváros jelentős közművesztesége miatt a városháza beperli a magyar államot.

"Az idei számviteli vesztesége a Fővárosi Vízműveknek több mint 10 milliárd forint. Ebben benne van az is, hogy féláron kell adni a vizet a gazdasági társaságoknak, az állami cégeknek"

– jelentette ki. A Fővárosi Vízművek pert indít a magyar állam ellen a károkért, amit a fővárosiaknak okozott. A főpolgármester-helyettes hozzátette, a rezsicsökkentés bevezetése óta keletkezett bevételkiesés miatt a fővárosi vízhálózat felújítása sem olyan ütemben haladt, ahogy az elvárható lenne.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×