Mint arról az Infostart is beszámolt, a Magyar Nemzet egy általa megszerzett dokumentum alapján azt írta, hogy a főpolgármester az úgynevezett vízátadási szerződések egyoldalú felrúgásával fenyegette meg Lantos Csaba energiaügyi és Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztert. Karácsony Gergely szerint a Fővárosi Vízművek veszteségét az is okozza, hogy egyes korábbi vízátadási szerződések alapján a cég az ellátási területén kívüli, döntően állami tulajdonú víziközmű-szolgáltatók számára ad át vizet (az agglomerációs településekre) nagy mennyiségben, az idén több mint 13 millió köbmétert. Ezt a mennyiséget sok esetben évtizeddel korábban meghatározott, befagyasztott árakon adják át, az ellenérték kisebb az önköltségi árnál is.
Az ügyben megkeresésünkre Tüttő Kata városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettes elmondta: a Fővárosi Vízművek és Budapest nem tudja tovább finanszírozni az állami vízszolgáltatócégek veszteségeit, ami az agglomerációs településeken keletkezik, de
a fővárosi önkormányzat továbbra is biztosítja a vízszolgáltatást az agglomerációs települések számára. Ugyanakkor pert indítanak az állam ellen, amely tíz évvel ezelőtti áron fizet a fővárosnak.
Interjúinkból az is kiderült, hogy a településvezetők egyetértenek abban, hogy az alacsonyan rögzített közműdíjak miatt mindenhol elmaradnak a korszerűsítések.
Törvénymódosítás jöhet
Csütörtökön Karácsony Gergely korábbi levelére reagálva Lantos Csaba energiaügyi miniszter közölte: kezdeményezi a vonatkozó jogszabályok felülvizsgálatát, hogy azok kizárják a vízátadási szerződések felmondásával való fenyegetés lehetőségét és kezdeményezi a hazai vízfogyasztás helyzetének ellátásbiztonsági szempontú áttekintését fenntartva a lakossági felhasználók rezsicsökkentésének megőrzését.
A tárcavezető emellett
kezdeményezi a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal elnökénél a hazai vízfogyasztás általános helyzetének ellátásbiztonsági szempontú áttekintését,
egyértelműen rögzítve, hogy a lakossági felhasználók rezsicsökkentését e területen is változatlan formában kell fenntartani - áll a közleményben.
A minisztériumi közlemény szerint "az elhúzódó háború és az elhibázott szankciók okozta nemzetközi energiaválság azonban a víziközmű-rendszerre is hatással van és a kezelése nagy kihívást jelent az önkormányzatok és a cégek számára. Az ágazatot érintő kihívásokra rövid- és hosszú távú megoldásokat nyújt a Nemzeti Víziközmű-közszolgáltatási Stratégia, amely garantálja a víziközmű-szolgáltatás ellátásbiztonságát és műszaki-technológiai állapotának fenntartását, valamint a hálózat karbantartását és szükséges rekonstrukcióját. Emellett az Energiaügyi Minisztérium egy nagyszabású, az ivóvízhálózat fejlesztését célzó program indításán dolgozik".