eur:
408.13
usd:
387.35
bux:
77771.12
2024. november 18. hétfő Jenő
A device with a valve which can be turned on or off to control the flow of a liquid from a pipe. The faucet body is usually made of brass, though die-cast zinc and chrome-plated plastic are also used.
Nyitókép: WIN-Initiative/Neleman/Getty Images

Törvénymódosítás jöhet a főváros terve miatt

A kormány elfogadhatatlannak tartja, hogy a Fővárosi Önkormányzat azzal fenyegetőzik, hogy elzárja a vizet az agglomerációban élők elől - közölte az Energiaügyi Minisztérium.

Mint arról az Infostart is beszámolt, a Magyar Nemzet egy általa megszerzett dokumentum alapján azt írta, hogy a főpolgármester az úgynevezett vízátadási szerződések egyoldalú felrúgásával fenyegette meg Lantos Csaba energiaügyi és Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztert. Karácsony Gergely szerint a Fővárosi Vízművek veszteségét az is okozza, hogy egyes korábbi vízátadási szerződések alapján a cég az ellátási területén kívüli, döntően állami tulajdonú víziközmű-szolgáltatók számára ad át vizet (az agglomerációs településekre) nagy mennyiségben, az idén több mint 13 millió köbmétert. Ezt a mennyiséget sok esetben évtizeddel korábban meghatározott, befagyasztott árakon adják át, az ellenérték kisebb az önköltségi árnál is.

Az ügyben megkeresésünkre Tüttő Kata városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettes elmondta: a Fővárosi Vízművek és Budapest nem tudja tovább finanszírozni az állami vízszolgáltatócégek veszteségeit, ami az agglomerációs településeken keletkezik, de

a fővárosi önkormányzat továbbra is biztosítja a vízszolgáltatást az agglomerációs települések számára. Ugyanakkor pert indítanak az állam ellen, amely tíz évvel ezelőtti áron fizet a fővárosnak.

Interjúinkból az is kiderült, hogy a településvezetők egyetértenek abban, hogy az alacsonyan rögzített közműdíjak miatt mindenhol elmaradnak a korszerűsítések.

Törvénymódosítás jöhet

Csütörtökön Karácsony Gergely korábbi levelére reagálva Lantos Csaba energiaügyi miniszter közölte: kezdeményezi a vonatkozó jogszabályok felülvizsgálatát, hogy azok kizárják a vízátadási szerződések felmondásával való fenyegetés lehetőségét és kezdeményezi a hazai vízfogyasztás helyzetének ellátásbiztonsági szempontú áttekintését fenntartva a lakossági felhasználók rezsicsökkentésének megőrzését.

A tárcavezető emellett

kezdeményezi a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal elnökénél a hazai vízfogyasztás általános helyzetének ellátásbiztonsági szempontú áttekintését,

egyértelműen rögzítve, hogy a lakossági felhasználók rezsicsökkentését e területen is változatlan formában kell fenntartani - áll a közleményben.

A minisztériumi közlemény szerint "az elhúzódó háború és az elhibázott szankciók okozta nemzetközi energiaválság azonban a víziközmű-rendszerre is hatással van és a kezelése nagy kihívást jelent az önkormányzatok és a cégek számára. Az ágazatot érintő kihívásokra rövid- és hosszú távú megoldásokat nyújt a Nemzeti Víziközmű-közszolgáltatási Stratégia, amely garantálja a víziközmű-szolgáltatás ellátásbiztonságát és műszaki-technológiai állapotának fenntartását, valamint a hálózat karbantartását és szükséges rekonstrukcióját. Emellett az Energiaügyi Minisztérium egy nagyszabású, az ivóvízhálózat fejlesztését célzó program indításán dolgozik".

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×