eur:
411.22
usd:
392.51
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Karácsony Gergely főpolgármester beszédet mond az Önkormányzatok az idősekért című, a fővárosi önkormányzat és a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa által szervezett konferencián az Újvárosháza dísztermében 2022. október 28-án.
Nyitókép: MTI/Kovács Attila

Kiszivárgott egy levél: augusztusra csődbe mehet Budapest

A Főpolgármesteri Hivatal egy márciusi levele alapján nyár végére már akár jelentős, 90 milliárd forintos hiány is lehet Budapest költségvetésében.

Budapestet csődközeli helyzetbe kormányozta a főváros vezetése, mivel már a nyáron olyan likviditási problémája lehet, amit nem tud egyedül megoldani – írja a mandiner.hu.

A lap arra hivatkozva ír Budapest lehetséges fizetésképtelenségéről, hogy a birtokába jutott az a levél, amelyet még márciusban küldött a Pénzügyminisztériumnak Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes.

A levélből kiderül, hogy a főváros anyagi helyzete 2019 óta folyamatosan romlik. A város átlagos havi működési költsége 25,7 milliárd forint, ennek fele a közösségi közlekedésre megy el.

„Ezzel szemben a likviditási védőhálót jelentő folyószámlahitel-keret 25 milliárd forint, amely azért okoz jelentős problémát, mivel a bevételi ütemezése a városnak az iparűzési adó szabályozása miatt nagyon egyenlőtlen” – magyarázta Kiss Ambrus, elismerve, utóbbi forrásból a tavalyi évhez képest báziskorrekcióval 25 százalékos nominális növekedésre lehet számítani. A levél szerint eközben ott van a kiadási oldal növekedése is, például a bővülő kamatterhek és a Lánchíd felújítása miatt. De a levél szerint Budapest egyelőre kimaradt az energiatámogatásból és egyes beruházásokat is előfinanszírozni kénytelen.

A lap szerint a fővárosi dokumentum arra is kitér, hogy már júliusban 60 milliárdos, augusztusban pedig akár 86 milliárd forintos mínuszban is lehet már majd a budapesti büdzsé. A fenti körülmények miatt pedig ez valóban a fizetésképtelenséget jelentheti.

A lap szerint a főváros csődhelyzete elkerülhető lett volna a megfelelő gazdálkodással. Ugyanis miközben Karácsony Gergely városvezetése 214 milliárd forint megtakarítást örökölt Tarlós Istvánétól, addig a főváros iparűzési adó-bevételei idén várhatóan meghaladják a 271 milliárd forintot és ezenfelül Budapest még további 46 milliárd forint támogatást is kap a költségvetésből. A két tétel pedig együtt meghaladja a 317 milliárd forintot, ami 130 milliárd forinttal több a 2019-es adatnál.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×