eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita
Karácsony Gergely főpolgármester beszédet mond az Önkormányzatok az idősekért című, a fővárosi önkormányzat és a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa által szervezett konferencián az Újvárosháza dísztermében 2022. október 28-án.
Nyitókép: MTI/Kovács Attila

Kiszivárgott egy levél: augusztusra csődbe mehet Budapest

A Főpolgármesteri Hivatal egy márciusi levele alapján nyár végére már akár jelentős, 90 milliárd forintos hiány is lehet Budapest költségvetésében.

Budapestet csődközeli helyzetbe kormányozta a főváros vezetése, mivel már a nyáron olyan likviditási problémája lehet, amit nem tud egyedül megoldani – írja a mandiner.hu.

A lap arra hivatkozva ír Budapest lehetséges fizetésképtelenségéről, hogy a birtokába jutott az a levél, amelyet még márciusban küldött a Pénzügyminisztériumnak Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes.

A levélből kiderül, hogy a főváros anyagi helyzete 2019 óta folyamatosan romlik. A város átlagos havi működési költsége 25,7 milliárd forint, ennek fele a közösségi közlekedésre megy el.

„Ezzel szemben a likviditási védőhálót jelentő folyószámlahitel-keret 25 milliárd forint, amely azért okoz jelentős problémát, mivel a bevételi ütemezése a városnak az iparűzési adó szabályozása miatt nagyon egyenlőtlen” – magyarázta Kiss Ambrus, elismerve, utóbbi forrásból a tavalyi évhez képest báziskorrekcióval 25 százalékos nominális növekedésre lehet számítani. A levél szerint eközben ott van a kiadási oldal növekedése is, például a bővülő kamatterhek és a Lánchíd felújítása miatt. De a levél szerint Budapest egyelőre kimaradt az energiatámogatásból és egyes beruházásokat is előfinanszírozni kénytelen.

A lap szerint a fővárosi dokumentum arra is kitér, hogy már júliusban 60 milliárdos, augusztusban pedig akár 86 milliárd forintos mínuszban is lehet már majd a budapesti büdzsé. A fenti körülmények miatt pedig ez valóban a fizetésképtelenséget jelentheti.

A lap szerint a főváros csődhelyzete elkerülhető lett volna a megfelelő gazdálkodással. Ugyanis miközben Karácsony Gergely városvezetése 214 milliárd forint megtakarítást örökölt Tarlós Istvánétól, addig a főváros iparűzési adó-bevételei idén várhatóan meghaladják a 271 milliárd forintot és ezenfelül Budapest még további 46 milliárd forint támogatást is kap a költségvetésből. A két tétel pedig együtt meghaladja a 317 milliárd forintot, ami 130 milliárd forinttal több a 2019-es adatnál.

Címlapról ajánljuk
Kitört a kullancspánik Magyarországon: mutatjuk, mire kell figyelni

Kitört a kullancspánik Magyarországon: mutatjuk, mire kell figyelni

Már most nagyon oda kell figyelnie minden túrázónak és kertészkedőnek, mert az enyhe tél miatt a korábbiakhoz képest sokkal több kullanccsal lehet találkozni a kirándulóhelyeken, valamint a kertes házak udvarain is. A Magyar Kullancsszövetség elnöke azt mondta az InfoRádióban, hogy az aranysakálok két, Hyalomma nemzetségbe tartozó kullancsfajt hurcoltak be Európába, amelyek nagyon veszélyesek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
A nyelvünkbe van kódolva a siker: előbb leszel gazdag, ha ilyen nyelvet beszélsz?

A nyelvünkbe van kódolva a siker: előbb leszel gazdag, ha ilyen nyelvet beszélsz?

Az utóbbi évtized egyik érdekes eredménye az volt, hogy azon országokban, ahol olyan nyelvet beszélnek, amelyben a jelen idő használatával lehet a jövőre hivatkozni, magasabb a megtakarítási ráta, még akkor is, ha egyéb tényezőket, mint például a gazdasági fejlettség, az intézményi rendszer, és a kultúra, figyelembe vesznek. A nyelvi-megtakarítás hipotézise szerint ez azért van, mert azok, akik a jelen időt használják a jövőről szólva, közelebbinek érzik a jövőt és így inkább hajlandóak megtakarítani. Mi azt teszteltük, hogy ha valaki természetes módon a jelen időt használja a jövő idő helyett, amikor a jövőről beszél, akkor fontosabb-e számára a jövő (és emiatt akár többet is takarít meg). A várakozásainkkal ellentétben nem találtunk ilyen összefüggést.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×