A KSH legfrissebb számai alapján 3 155 000 édesanya él Magyarországon, ami a 15 évesnél idősebb nőknek körülbelül 72 százalékát teszi ki. Az arány természetesen korcsoportonként változik, az életkor előrehaladtával nő: a 20 év alattiak kevesebb mint 1 százaléka, a húszas éveikben járó nők negyede, a harmincas éveikben járóknak több mint 60 százaléka, a negyvenes éveikben járó nők 82 százaléka édesanya, míg az 50 év felettiek körében 92 százalék ez az arány – ismertette Csányi Zoltán.
A legtöbbjüket, mintegy másfél millió anyát két gyermek köszönthet fel május elsején. 675 ezer édesanya nevel három vagy annál több, közel egymillió anya pedig egy gyermeket. A KSH előzetes számai szerint tavaly 88 400 ezer gyerek született Magyarországon, és ahogyan ez általában lenni szokott, most is kicsit többen voltak a fiúk, mint a lányok.
A hivatal előzetes adataiból az is kiderült, hogy a 2022-es év folyamán kicsivel a 29 évet is meghaladta az első gyermekét szülő nők átlagos életkora, miközben 1980-ban ez a szám még csak 23 volt. Demográfiai szempontból a 29 év viszonylag jó értéknek számít – jegyezte meg Csányi Zoltán –, ugyanis uniós összevetésben – a keleti tagállamok többségéhez hasonlóan – hazánkban még mindig fiatalabban vállalnak gyereket az édesanyák, mint Európa egyéb részein.
A múlt évi népszámlálás előzetes eredményei alapján
a magyar lakosság 15 százaléka nem töltötte még be a 15. életévét – ez az 1,4 milliós népesség számít gyermekkorúnak.
Közülük a legtöbben, nagyjából 230 ezren Pest vármegyében, illetve 210 ezren Budapesten élnek, vagyis a magyar gyerekek szűk harmada ebben a két régióban nevelkedik.
Pest vármegye egyébként több szempontból kis kiemelkedik: a többi vármegyétől eltérően itt jelentősen, 12 százalékkal nőtt a gyerekek száma az utolsó népszámláláshoz képest. Ennek köszönhetően Pest vármegye mára a legfiatalabb vármegye, ahol 1000 főből 171-en (17 százalék) gyermekkorú. A másik véglet Budapest, ahol csupán 12,5 százalék (országos átlag alatti) az arányuk.
Csányi Zoltán végül arra is felhívta a figyelmet, hogy a tavalyi évben több mint 1200 gyermeket fogadtak örökbe Magyarországon, és hogy az örökbefogadók száma évről évre növekszik.