eur:
411.23
usd:
392.13
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Elektromos meghajtású autót töltenek az Elektromos járművek napján Székesfehérváron 2022. szeptember 18-án. A Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ negyedik alkalommal, Menő jövő címmel megrendezett eseményén az érdeklődők a technika legújabb vívmányaival találkozhattak, az érvényes jogosítvánnyal rendelkezők ki is próbálhatták az elektromos járműveket.
Nyitókép: MTI/Bodnár Boglárka

Bera Péter: óriási tartalékok vannak még az akkumulátorszemétben

A lítium-ion akkumulátorok mindössze 5 százalékát hasznosítják ma újra, ám hosszú távon Magyarországnak is ki kell alakítania a gyárak ellátásához az újrahasznosítás rendszerét – derül ki a Mathias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézetének tanulmányából.

A lítium-ion akkumulátorok újrahasznosíthatók, különböző eljárások vannak erre, de az egyik magas energiát igényel, a másikban viszont veszélyes anyagokkal dolgoznak – mondta az InfoRádióban Bera Péter, a Mathias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója.

Van egy ultrahangos újrahasznosítási eljárás, amit egyelőre csak tesztelnek, de 60 százalékkal olcsóbb lehet, mint az eddigi hagyományos újrahasznosítási eljárások. Mindezeket megelőzi egy fizikai hasznosítás, tehát darálják, szétszerelik a lítium-ion akkumulátorokat.

Bera Péter szerint az újrahasznosítás még kiaknázatlan terület Európában, korábbi adatok alapján öt százalék körüli lehet. Ez főként amiatt van, mert 2010-ben a teljes lítiumfogyasztáshoz mérten az akkumulátorokban való felhasználás 23 százalék volt, de ez 2021-re 74 százalék lett. Mivel folyamatosan nőtt az elektromos autóban való felhasználása – 12 év alatt négyszeresére –

az elkövetkezendő években számítani lehet a lítium-ion akkumulátorok tömeges megjelenésére.

A kutató úgy véli, csak ezek után lesz majd vélhetőleg nagyobb arányú a hasznosítás, és egyre több cég fogja hasznosítani ezeket.

A lítium-ion akkumulátorok mindössze 5 százalékát hasznosítják ma újra, a maradék 95 százalék többnyire hulladéklerakóba kerül. Tekintettel arra, hogy vegyi anyagokat is tartalmaz, veszélyes anyagnak minősül, akárcsak az ólomsavas akkumulátor. Az Európai Unió által megfogalmazott cél, hogy a hordozható akkumulátorok esetében az újrahasznosítás 2027-re 63, 2030-ra a 73 százalékos legyen.

Az anyagvisszanyerési-célérték a lítium esetében 2025-re 50 százalék, 2031-re pedig 80 százalék.

"Mivel Magyarország jelenleg az akkumulátorgyártás egyik legfőbb központja, egyre nagyobb fejlesztések indulnak meg ezen a területen, ezért jelentős gazdaságstratégiai kérdés lesz az akkumulátorok újrahasznosítása, hogy kinyerjék belőle ezeket a nyersanyagokat, és hogy ellássuk vele ezeket a gyárakat és beszállítókat" – tette hozzá a Mathias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Elindult Oroszország megtorlása: interkontinentális ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Elindult Oroszország megtorlása: interkontinentális ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-et ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×