Hétfőn újabb tiltakozóakcióba kezdtek a pedagógusok, országszerte megkezdődött az általuk hirdetett gördülő sztrájk. Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke megkeresésünkre azt mondta: egyre több tanár csatlakozik, az igazán komoly megmozdulások azonban október-novemberben jöhetnek.
"Egyre emelkedő arányban jelennek meg a tiltakozók, bár azt el kell ismerni, hogy
a tavaszi arányoktól messze elmaradnak.
De a helyzet azt mutatja, hogy a kormány fegyelmező ügyeskedése csak olaj volt a tűzre" – fogalmazott Totyik Tamás.
Szerinte "az indulatok el fognak szabadulni" később, amikor az első energiaszámlák megérkeznek a pedagógusokhoz.
Tisztázta:
egy pályakezdő tanár nettó 206 ezer forintot kap, ha egy házaspárról van szó, 400 ezer forintot vihetnek haza, ebből 150 ezer forintot el fog vinni a rezsi. „Akkor mihez fognak kezdeni?
És akkor még az albérletet, a lakástörlesztést még nem is vettük. Vagy a gyermeküket egyedül nevelő kolléganők, 14 év tanársággal a hátuk mögött... A Magyar Szakszervezeti Szövetség számítása szerint a létminimum alatt élnek. Ők mit fognak csinálni? Az elkeseredésük biztos, hogy nagyon magasra fog csapni. Közben a kormány kommunikációja az, hogy jövőre csak 10 százalékos béremelést adnak a pedagógusoknak. A szakszervezetek számára a 20 százalékos infláció mellett ez elfogadhatatlan” – sorolta az érdekképviseleti vezető.
Hogy meddig tudnak elmenni a tanárok, arról azt mondta, nehéz a helyzet, mert a kormány "szinte láthatatlanná tette a sztrájkot" azzal, hogy a tanórák 50 százalékát biztosítani kell, nem csak felügyeletet, az érettségizőknek pedig minden nap rendes menetben kell haladniuk.
Az is elképzelhető, hogy minden nap az első 2-3 órában sztrájkolnak
a pedagógusok, és akkor minden előírás teljesül.
Az oktatási kormányzattal a tárgyalások szerinte holtponton vannak, mivel az oktatásirányítás az Európai Bizottságra vár.
Totyik Tamás arra számít, hogy az EU-tól származó bérfejlesztési pénzek negyede érkezik csak meg Brüsszelből, a többit nemzeti forrásból kell kigazdálkodni.
"Akkor a kormány miért nem lát neki, hogy ezeket a bérfejlesztéseket elkezdje? Nagyon szimpatikus a kormány célja, hogy a diplomás átlagbér 80 százalékára akarják feltornászni a pedagógusbért, csak az a baj, hogy ennek a céldátuma 2027. Ez számunkra elfogadhatatlan. Addig 26 ezerrel kevesebb pedagógus lesz a pályán. Közben a tanulói létszám csak emelkedik" – összegzett Totyik Tamás.