eur:
409.64
usd:
375.83
bux:
74332.61
2024. november 5. kedd Imre
Az Európai Unió zászlaja tükröződik az Európai Bizottság épületének ablakain Brüsszelben 2020. december 19-én. Az Egyesült Királyság január 31-én kilépett az Európai Unióból. Távozásának napján december 31-ig tartó - vagyis nem egészen két hét múlva lejáró - átmeneti időszak kezdődött el azzal a céllal, hogy legyen idő a megállapodásra a majdani kétoldalú viszonyrendszer feltételeiről, mindenekelőtt egy szabadkereskedelmi egyezményről. Mindeddig azonban nem sikerült megállapodást elérni.
Nyitókép: MTI/AP/Virginia Mayo

Az EU kötelezettségszegési eljárásokat indít a britekkel szemben

Az Európai Unió jogi lépéseket tesz, és kötelezettségeszégési eljárást indít az Egyesült Királysággal szemben a brit EU-tagság megszűnésének (brexit) feltételrendszeréhez kapcsolódó észak-írországi jegyzőkönyv hétfőn bejelentett, egyoldalú brit módosítási terve miatt – jelentette be Maros Sefcovic, az Európai Bizottság intézményközi kapcsolatokért felelős tagja Brüsszelben szerdán.

Sefcovic közölte, az EU ezzel arra reagál, hogy az Egyesült Királyság nem teljesítette az Írországról és Észak-Írországról szóló jegyzőkönyv jelentős részeit annak ellenére, hogy az EU többször is felszólította Londont a jegyzőkönyv végrehajtására. A kötelezettségszegési eljárás célja az előírások betartásának biztosítása számos kulcsfontosságú területen az uniós állampolgárok egészségének és biztonságának védelme érdekében – hangoztatta az uniós biztos.

„A jegyzőkönyv végrehajtásának elmaradása a nemzetközi jog egyértelmű megsértését jelenti. A nemzetközi megállapodások megsértése elfogadhatatlan. A bizalom a nemzetközi kötelezettségek betartásával épül ki. Az egyoldalú cselekvés nem előremutató” fogalmazott.

A kötelezettségszegési eljárás részleteivel kapcsolatban közölte: az Európai Bizottság 2021. március 15-én indított eljárást az Egyesült Királysággal szemben, mert London nem hajtotta végre megfelelően a szóban forgó jegyzőkönyvet, különösen az agrár-élelmiszeripari termékek határon átnyúló szállítására vonatkozó tanúsítási követelmények tekintetében. Tavaly a konstruktív együttműködés szellemében az eljárást felfüggesztették, azonban az Egyesült Királyság február óta nem hajlandó érdemi vitát folytatni a jegyzőkönyv gyakorlati végrehajtásáról, továbbá a hétfői egyoldalú bejelentés ellentétes a jóhiszemű együttműködés szellemmel – húzta alá a szlovák politikus. Amennyiben az Egyesült Királyság kormánya két hónapon belül nem válaszol az uniós bizottság aggályaira, a brüsszeli testület fontolóra veszi, hogy az ügyet az Európai Unió Bírósága elé vigye – közölte.

Sefcovic bejelentette továbbá: az EU két új kötelezettségszegési eljárást is indít az Egyesült Királysággal szemben, mivel

  • London egyrészt nem teljesítette az EU egészségügyi és növényegészségügyi szabályai szerinti kötelezettségeit,
  • másrészt, mert az Egyesült Királyság elmulasztotta megosztani EU-val az Észak-Írországra vonatkozó kereskedelmi statisztikai adatokat, noha azt a jegyzőkönyv egyértelműen előírja.

Az uniós biztos ugyanakkor elmondta azt is, hogy az Európai Bizottság szerdán újabb részleteket közöl azokról a lehetséges megoldásokról, melyeket még 2021 októberében javasolt az áruk Nagy-Britannia és Észak-Írország közötti mozgásának megkönnyítésére. A brüsszeli testület arra szólítja fel az Egyesült Királyság kormányát, hogy jóhiszeműen, komolyan és előremutatóan vegyen részt a javasolt megoldásokkal foglalkozó megbeszéléseken – tette hozzá intézményközi kapcsolatokért felelős uniós biztos.

Az Európai Unió és London vitája abból ered, hogy a brexitmegállapodáshoz fűzött, 64 oldalas jegyzőkönyv alapján az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írország a brexit után is harmonizált viszonyrendszerben maradt az Európai Unió egységes belső piacával és vámuniójával. Így viszont a Nagy-Britannia és Észak-Írország közötti áruforgalmat eseti ellenőrzéseknek kell alávetni annak megakadályozására, hogy Észak-Írországból Írországba – vagyis az uniós egységes piacra – ellenőrizetlen termékek kerüljenek be. Ez a megoldás az ára annak, hogy ezeket az ellenőrzéseket nem Észak-Írország és az Ír Köztársaság határán kell elvégezni, amelynek szabad átjárhatóságát az északír konfliktust lezáró nagypénteki megállapodás írja elő.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 5. 12:10
×
×
×
×