Sokan élhették fel megtakarításaikat a koronavírus-járvány alatt Magyarországon – derül ki egy friss felmérésből, amely kérdőívét több mint kétezren kitöltötték, bár az eredmény így sem reprezentatív.
A Bank360 vezető pénzügyi elemzője, Forrás Dávid az InfoRádióban elmondta, a velük kapcsolatba kerülő Facebook-felhasználók körében zajlott a kutatás a koronavírus-járvány egyéves "évfordulója" alkalmából.
"A jelentős részben fiatal, női, vidéki munkavállalók válaszaiból kiderült, hogy az elmúlt egy év meglehetősen rossz hatással volt az anyagi helyzetükre. A válaszadók kétharmada vélekedett úgy, hogy a járványkitörés óta romlott az anyagi helyzete, kicsit több mint negyede mondta azt, hogy nem változott, és 7 százalék számolt be javulásról" – részletezte Forrás Dávid.
Amire még kíváncsiak voltak, hogy mennyi megtakarítással rendelkeztek a járvány előtt, illetve mekkorával most.
"A legszembetűnőbb az volt, hogy a válaszadók
27 százaléka egyáltalán nem emlékszik megtakarításra a járvány előtti időből, ez az érték mára több mint megduplázódott, 57 százalékra csúszott fel,
vagyis tízből majdnem hat embernek ma egyáltalán nincs megtakarítása."
A vésztartalékkal rendelkezők 25 százalékos aránya pedig 12 százalékra csökkent.
Forrás Dávid hozzátette, azok aránya csökkent a legkisebb mértékben, akiknek egy évvel ezelőtt is már egy évnél hosszabb időre elegendő megtakarításuk volt, ami arra utal, hogy az anyagilag legjobb helyzetben lévők szenvedték meg legkevésbé a körülményeket.
Még arról is szól a felmérés, hogy mennyit tudtak az emberek félretenni.
"Tízből csupán három ember mondta, hogy egy éve semennyit sem tudott félretenni, mára ez az arány 50 százalékra nőtt."