Kétszer-háromszor annyi gyerek van kórházban, mind a járvány korábbi szakaszaiban – mondta az ATV Híradójának Velkey György, a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója. Az orvos azt is közölte, hogy a szövődmények miatt gyerekek is gépi lélegeztetésre szorulnak, de eddig mindenkit sikerült megmenteni.
Velkey György elmondta, sok vidéki kórház vezetőjével beszélt: "azt látjuk országszerte, hogy a harmadik hullámban a vírusnak alapvetően az a sajátsága, hogy gyorsabban terjed,
sokkal több a gyerek beteg, az olyan is, aki kórházi kezelést igényel."
Kijelentette, hogy kétszer-háromszor annyi gyerek van a kórházakban, mint korábban. Amikor elindult a járvány, azt látták, hogy a gyerekekre kevésbé veszélyes. Velkey leszögezte, hogy az a súlyosság, ami a felnőtteknél jelentkezik, az a gyerekeknél nagyon ritka, de most már nem lehet gyerekkorban sem banálisnak tekinteni a fertőzést.
Előfordult olyan eset, hogy nem invazív lélegeztetést kellett alkalmazni, leginkább elhízott gyerekeknél, kamaszoknál, hiszen náluk is rizikófaktor a magasabb súly. Illetve gyerekeknél létezik egy másik betegség is:
a sokszervi gyulladásos betegség, ami egy hónappal az akkut fertőzés után jelentkezik.
"Ezek a gyerekek is nem ritkán intenzív osztályos kezelést igényelnek, és egy-egy esetben gépi lélegzetezést is átmenetileg, de ezeket a gyerekeket még néhány nap küzdelem után mind sikerült megmentenünk" – mondta Velkey.
A fővárosban a Heim Pál az elsődleges Covid-ellátó kórház, illetve a Bethesdába járó betegek is mennek, és ha kiderül, hogy covidosak, akkor a Heim Pálba küldik őket. Vidéken az egyetemi klinikákon kezelnek első sorban gyerekeket, sajnos kiterjedt a tapasztalatokkal rendelkezik az ország ezen a területen.
Velkey elmondta, hogy a gyerekeknél változó a tünettan, de aggodalomra adhat okot a heveny vírusfertőzés, láz, ízlelés elvesztése, légzési nehézségek társulhatnak ehhez, plusz ezek szövődményei, a már említett immunreakció, mint a sokszervi gyulladásos betegség magas láz, nyaki nyirokcsomó megnagyobbodás, bőrkiütés, nyálkahártya, kötőhártya gyulladás, valamint keringési, légzési elégtelenség. A gyerek esetében a hosszú Covid-betegség is jelentkezhet, akár hetekig, hónapokig eltarthat.
A várandós édesanyák betegsége is előfordul, ez nem ritkán koraszüléshez vezet, sőt, olyan eset is van, amikor az újszülött is koronavírus fertőzött lesz.
Elmondta, hogy a koraszülött osztályok is kezelnek covidos babákat. Az esetek legtöbbjében gyógyulnak, de komoly erőpróbát jelent.
A gyerekoltással nagy a tapasztalat fertőző betegség esetén, hiszen csecsemőkortól oltják őket. De az új oltáshoz klinikai vizsgálat kell. A koronavírus elleni vakcinánál a gyártók végzik jelenleg a vizsgálatokat, és ha megállapítják, hogy biztonságos és hatásos, akkor eljuthatunk oda, hogy a gyerekek is megkapják. "Nincsen semmilyen elméleti alapja annak, hogy ne így legyen. Nem szokott mellékhatással járni, ha eljutunk ide fontos lesz az oltása a gyerekeknek is" – mondta Velkey.
A gyerekek oltása azért lenne indokolt, mert köztük széles körben terjed a vírus, a felnőtteket sokszor ők betegítik meg. "A láncot meg kell szakítani. Van már, ahol 12, és van, ahol 6 éves kor felett lehet adni oltóanyagot" – magyarázta a Bethesda főigazgatója.
"Néhány hónap múlva ott leszünk, hogy a gyerekek is olthatóak lesznek"
– jelentette ki az orvos.
Az iskolák április 19-ei nyitása kapcsán megjegyezte, hogy nehéz kérdés, van előnye és hátránya is. Szerinte április 19-re a járvány elindul lefelé, és akkor már nem lesz ennyire intenzív a vírus. Szabályokat be kell tartani, a gyerekeknek is – mondta Velkey György –, a maszkot hordani kell, kezet kell mosni, szellőztetni, tartani a távolságot.