eur:
393.44
usd:
368.32
bux:
65983.33
2024. április 24. szerda György
Nyitókép: Pixabay

SMS-támadás: fontos információkat tudott meg a kibervédelmi intézet

Beazonosította a csomagküldő SMS-en keresztül terjedő adathalász vírust a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézet. Több ezer bejelentés érkezett, még vizsgálják, ki áll a háttérben. Az ügyvéd szerint a bankok többsége megtéríti a kárt, mert maga is az ügy sértettje.

Nagyon sok az érintett, csak a Nemzetbiztonsági Szakszolgálathoz már ezer bejelentés érkezett – tudta meg az InfoRádió Bor Olivértől, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézet sajtóreferensétől. Az Országos Rendőr Főkapitányságra is hasonló mennyiségű panasz érkezett.

Ez a káros kód főként banki adatok megszerzésére specializálódott. Több országban is voltak ilyen jellegű támadások.

"Újdonság, hogy a vírusnak van egy ellenapplikációja, amit ha letöltünk a telefonunkra, akkor ezt a malware-t ki tudja szűrni, és ennek segítségével könnyebb törölni. Még egy kis türelmet kérnénk ezzel kapcsolatban, mert a kollégáim

folyamatosan elemzik ezt az applikációt is, nehogy abban is valami turpisság legyen esetleg elrejtve"

– mondta a referens.

Bor Olivér az SMS-ben terjesztett adathalász vírusról elmondta, ha letöltjük a rosszindulatú alkalmazást, akkor a telefonunkon hozzá tud férni olyan oldalakhoz meg pénzügyi applikációkhoz, amelyeket gyakran használunk. Nem feltétlenül csak a netbankunkhoz, hanem kriptovalutához vagy tőzsdei oldalakhoz is.

"Létrehoznak olyan adathalász weboldalakat, amelyek teljesen úgy fognak kinézni, mint amelyeket én gyakran felkeresek, és amikor legközelebb belépek, akkor elképzelhető, hogy ez már a megfertőzött adathalász weboldal lesz, és ha én nem veszem észre, akkor elkezdek rajta netbankolni, elkezdtem rajta megadni az adataimat" – mondta a szakértő.

Hogyan lehet megszabadulni tőle?

Azt is vizsgálják, hogy a telefonon egy teljes újraindítás, tehát a gyári verzió visszaállítása segít-e megszabadulni a kártékony alkalmazástól, ha így nem sikerül törölnünk, akkor még nagyobb lehet a baj.

A bejelentések kezelésére van egy külön csapat a Nemzeti Kibervédelmi Intézeten belül, amely kifejezetten az ilyen szituációkra specializálódott. Felépítenek egy tesztkörnyezetet, mert ahhoz, hogy információt nyerjenek ki ezekből a rosszindulatú vírusokból, nekik is futtatni kell, meg kell nézni, hogy mi történik a letöltés után.

"Ez egy nagy sakkjátszma, a bábuk fel vannak állítva táblán, és helyesen kell pakolgatni őket.

Közös erővel igenis meg lehet találni ezeket az embereket, akik a káros kódokat terjesztik vagy kitalálták. Volt már erre sok példa, hogy egy nemzetközi akcióban elkapták ezeket a bűnözőket" – mondta Bor Olivér.

A bank is sértettje az ügynek

Ha valaki banki csalás áldozata lett, az InfoRádiónak nyilatkozó ügyvéd szerint pár napon belül helyt kell állnia a banknak, már csak azért is, mert a bank is károsult ilyen esetekben, nem csak az ügyfél.

Bihari Krisztina büntető-gazdasági jogi szakjogásznak három olyan ügye is volt, ahol a hekkerek hozzáfértek az internetbankon keresztül az ügyfél számlájához, és az összes számlán lévő pénzt átutaltatták általában egy olyan számlára, amely lekövethetetlen.

"Komoly problémát okoz megtalálni az elkövetőket, de sok esetben a bankok önként helytállnak, hiszen itt

a bank a rendszer föltörése miatt a sértettje is ezeknek az ügyeknek"

– mondta az ügyvéd, akinek az a tapasztalata, ha szerencsétlen mulasztás történik, például egy ilyen adathalász SMS-t megnyit az ügyfél, rendszerint helytáll a bank. Ha önként nem fizet a bank, akkor utána komoly pereskedésre lehet számítani, noha a bankoknak egyébként ilyen esetekre van felelősségbiztosítása.

"Jobb lenne, ha mindenki egy kicsit óvatosabban járna el. Ha ilyesmi tapasztalnak, akkor azonnal föl kell venni a fiókvezető bankkal a kapcsolatot, a kár elhárítása érdekében jegyzőkönyvet fognak felvenni, és megindul az anyagi kártérítési eljárás" – mondta Bihari Krisztina.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
A betont sosem fogjuk elhagyni, de még idén jöhet a zéró kibocsátású cement

A betont sosem fogjuk elhagyni, de még idén jöhet a zéró kibocsátású cement

A globális szén-dioxid-kibocsátás tavaly rekordszintre emelkedett, 1,4 százalékkal meghaladva a 2019-es, Covid előtti szintet, amelyet jellemzően a háztartások energiafelhasználása, a közlekedés, a nemzetközi légi közlekedés és hajózás okoz, de olyan iparágaknak is szerepe van benne, mint a műtrágya-, acélgyártás, olajfinomítás, vagy éppen a cementipar. Ugyanakkor azt kevesen tudják, hogy utóbbi szektor az elmúlt évtizedekben olyan átalakuláson megy keresztül, aminek következtében ma már globális trend a gyártás során a szén és egyéb fosszilis anyagok helyett az alternatív tüzelőanyagok használata, és még idén polcokra kerülnek a minimum 30 százalékkal kevesebb CO2 kibocsátással készült cement készítmények. Norvégiában pedig üzembe helyezik az első olyan CCS (Carbon Capture and Storage) technológiával működő cementgyárat, ahonnan zéró kibocsátású termékek kerülnek majd ki.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×