Az amerikaiak nem ítélik el a hírességek politizálását, sőt, ötödüknek számít is, mit mond kedvence a közügyekről a Lounge Group felmérése szerint.
Magyarországon teljesen máshogy gondolkodnak az emberek, ez is a kutatásból derült ki - jegyezte meg az InfoRádióban Stefkovics Ádám, a Századvég Alapítvány piackutatási igazgatóhelyettese.
"Az emberek döntő többsége elutasító azzal szemben, hogy a celebek, influenszerek politikai véleményt nyilvánítsanak, míg az amerikai társadalomban ez elfogadottabb."
Életkor szerint persze van különbség, a fiatalok elfogadóbbak, az idősebbek kevésbé - itthon.
Stefkovics Ádám elmondása szerint ha megnézzük a magyar nyilvánosságot, nem is igazán jellemző, hogy hírességek, celebek politikai-közéleti témákban nagyon aktívan kommunikálnának, míg Amerikában a választás kapcsán ez nagyon intenzív volt.
És hogy miért?
"A nyilvánosságban
a demokratikus vitának egy egészen más történelmi hagyománya van a két országban, gazdagabb a múltja Amerikában,
míg Magyarországon ha az államszocializmusra gondolunk, a politika tabunak minősült hosszú évtizedeken át. Ennek a mai napig lehet hatása."
Persze - mint Stefkovics Ádám megjegyezte - azt sem "jó", ha bárki Robert De Niro példáját követve kiáll, és elküldi az elnököt melegebb éghajlatra.
"Nagyon fontos lenne, hogy a híresség úgy politizáljon, hogy legyen képben, amikor megszólal. Tájékozottnak kell lenni, nagyon nagy a celebek felelőssége."
Azt is tudakolta a kutatás, hogy kiknek a véleményére hallgatnak az emberek itthon politikai véleményalkotás során.
"Az látszik, hogy
a család, az iskolatársak, a munkatársak azok, akik döntően befolyásolják a preferenciát.
Ezen a listán a celebek, influenszerek jóval hátrébba vannak."