eur:
411.36
usd:
393.12
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Résztvevő a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) Szentkirályi utcai épületénél az SZFE és a Parlament között szervezett élőláncon 2020. szeptember 6-án. Élőlánccal tiltakoztak az SZFE modellváltása, autonómiájának elveszítése ellen az intézmény hallgatói és szimpatizánsok ezen a napon Budapest belvárosában. Az élőlánc tagjai kézről kézre adták azt a chartát, amelyet délelőtt az egyetem szenátusa írt. A Charta Universitasban rögzítették azokat az alapelveket, amelyek mentén el tudnák képzelni az együttműködést az Innovációs és Technológiai Minisztériummal.
Nyitókép: MTI/Mónus Márton

HÖOK: a minisztériumnak tárgyalnia kell az egyetemfoglalókkal

A Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) struktúraváltásával kapcsolatban felmerült rendszerszintű hibákat az Innovációs és Technológiai Minisztériumnak kell orvosolnia, a tárcának le kell ülnie tárgyalni a hallgatókkal – egyebek mellett erről fogadott el állásfoglalást a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK).

Az új kuratórium kinevezése óta nem került sor a fent említett tárgyalásra a felek között – hívta föl a figyelmet az InfoRádiónak a HÖOK elnöke. A szervezet úgy látja, a kialakult konfliktust csak abban az esetben lehet rendezni, amennyiben az illetékes minisztérium közbeavatkozik.

Murai László úgy véli, a szenátus, a kancellár vagy a szervezeti és működési szabály (SZMSZ) értelmezési lehetősége egészen más egy alapítványi egyetem esetében, mint egy állami fenntartású intézménynél.

A felsőoktatási törvény előbbiek esetében ugyanis sokkal megengedőbb,

így fordulhat elő tehát, hogy az új struktúrában olyan jogkörök kerülnek át az alapítványokhoz, amik korábban a szenátusokhoz voltak dedikálva.

Ilyen például az SZMSZ módosításának az ügye: mint ismert, az SZFE-s hallgatók a kezdetektől fogva hangsúlyozzák, hogy az egyetemnek a belső szerkezeti és működési rendjét ildomosabb volna, ha a szenátusok határoznák meg, amelyek széles demokratikus felhatalmazással bírnak, és nem az ötfős kuratóriumok. Megjegyzendő, a Színház- és Filmművészeti Egyetem esetében pillanatnyilag vannak „hiányzó láncszemek”, mint a szenátus vagy rektor.

A HÖOK elnök személyes véleménye szerint – érdekérvényesítő és politikai dimenzióban vizsgálva –

nem feltétlenül volt szerencsés az egyetem vezetésétől, hogy mint szenátus lemondtak,

tekintve, hogy most, amikorra már eddig eszkalálódtak az ügyek, az egyetlen legitim és választott szerv, ami kvázi tárgyalópartnerként tud fellépni a kormányzattal, az az SZFE hallgatói önkormányzata.

Hozzátette: az elmúlt két hónap azt bizonyította, hogy az SZFE polgárai számára nem a kuratórium összetétele, az abban helyet foglaló emberek személye jelenti a legnagyobb problémát, inkább az, hogy hogyan lettek kinevezve, illetve, hogy az általuk javasoltakat elutasította az ITM. Ebből a szempontból nézve egy SZFE–minisztériumi fenntartó vita van, amit rendezni kellene, amiben a HÖOK szívesen vállalna szerepet, hogy a jövőre nézve olyan autonómiai és szakmai, személyi garanciák szülessenek a hallgatók számára, amik biztosítják az oktatás normális menetét.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Az Nvidia számait emésztik a befektetők, mélyrepülésben a Google anyacége

Az Nvidia számait emésztik a befektetők, mélyrepülésben a Google anyacége

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×